Android 12 z głębszą personalizacją i ochroną prywatności inspirowaną iOS 14

przez Eryk

Podczas swojej konferencji Google I/O deweloperów dzisiaj, Google zapowiedział Android 12, następna wersja Androida, który będzie dostarczany do milionów urządzeń z systemem Android na całym świecie później w tym roku.

Android 12
foto by google

Android 12 dostępny w wersji beta


Google jest głównie ukierunkowane na dostosowanie jako temat dla tego roku nowego wydania i nowego języka projektowania, nazywa „Material You”. Google mówi, że ten nowy język projektowania przynosi „humanistyczne podejście do projektowania,” podejście, które „świętuje napięcie między wrażliwością projektowania i osobistych preferencji, i nie unika emocji.”

Google oferuje użytkownikom niemal nieograniczone możliwości dostosowywania kształtów, kolorów i ogólnego wrażenia z użytkowania systemu. Google ma na celu oferowanie użytkownikom dostosowywania poprzez ekstrakcję kolorów, która automatycznie wykrywa kolory, które są najbardziej dominujące w użytkownika tapety, a następnie stosuje je w całym systemie, takich jak na ekranie blokady, widżety, i więcej.


Z Android 12, wprowadza również bardziej płynne animacje w całym systemie, które mają na celu sprawienie, by urządzenia czuły się „żywe z każdym stuknięciem, przesunięciem i przewinięciem”. Google zapewnia jednak, że te ogólnosystemowe animacje mają minimalny wpływ na żywotność baterii i wydajność systemu.

Uprościliśmy także interakcje i przebudowaliśmy cały podstawowy system, aby uczynić Twoje doświadczenia bardziej płynnymi i wydajnymi. Twoje urządzenia z systemem Android są teraz szybsze i bardziej responsywne, z lepszą wydajnością energetyczną, dzięki czemu możesz dłużej korzystać ze swojego urządzenia bez ładowania. Udało się to osiągnąć dzięki kilku ulepszeniom pod maską, w tym zmniejszeniu czasu procesora potrzebnego na podstawowe usługi systemowe nawet o 22% i zmniejszeniu wykorzystania dużych rdzeni przez serwer systemowy nawet o 15%.

Poza zmianami w wyglądzie, Google wprowadził nowe funkcje prywatności, które czerpią inspirację z iOS 14, wydanego we wrześniu tamtego roku. Jedną z nowych funkcji jest wskaźnik mikrofonu i aparatu, jako widoczna kropkę w prawym górnym rogu urządzenia, gdy aplikacja uzyskuje dostęp do kamery lub mikrofonu. Google ułatwia także wyłączenie dostępu konkretnej aplikacji do mikrofonu i kamery poprzez nowe przełączniki w Szybkich ustawieniach.

foto by google

Innym prywatność-centric funkcja pochodzi z Android 12 jest możliwość dla użytkowników, aby dać aplikacji dostęp do albo ich dokładnej lub przybliżonej lokalizacji. Podobnie jak iOS, gdy aplikacja żąda dostępu do lokalizacji użytkownika, opcja zapewnienia „Precyzyjne” i „Przybliżone” lokalizacje są podane.

foto: google

Poza przyjęciem niektórych funkcji prywatności iOS 14, Google również czerpie inspirację w innych obszarach. Google wprowadził „Google Digital Car Key,” który, podobnie jak Apple Digital Car Key, funkcja dostępna w iOS 13 i iOS 14, pozwala właścicielom samochodów używać NFC na ich obsługiwanych urządzeń z systemem Android, aby odblokować kompatybilne pojazdy.

Jak donosi 9to5Google, Google dodaje również wsparcie dla słuchawek Apple Beats do swojego procesu „Google Fast Pair”, który ma na celu ułatwienie parowania słuchawek Bluetooth i akcesoriów, po prostu zbliżając je do urządzenia. Nowa funkcja czerpie silną inspirację z bezproblemowego doświadczenia użytkowników Apple podczas parowania AirPods, HomePod i innych akcesoriów do iPhone’a lub iPada.

Android 12 będzie dostępny w ramach testów beta przez całe lato począwszy od dzisiaj, a Google mówi, że będzie dostępny dla szerokiej gamy urządzeń z systemem Android w tym roku.

Related Posts

Pozostaw Komentarz

* Korzystając z tego formularza, wyrażasz zgodę na przechowywanie i przetwarzanie Twoich danych przez tę stronę.

Ta strona używa plików cookie, aby poprawić komfort korzystania z niej. Zakładamy, że się z tym zgadzasz, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuj Czytaj więcej