Apple Silicon: dlaczego chip M1 jest tak szybki

przez Eryk

Opierając się na wynikach testów porównawczych jednordzeniowych procesorów, M1 jest najszybszym chipem, jaki Apple kiedykolwiek zainstalował w Macu – a także bije wiele high-endowych Intel Mac, jeśli chodzi o wielordzeniowe Wydajność idzie. Deweloper Erik Engheim przeprowadził wiele badań nad chipem M1 Apple, badając powody, dla których nowy procesor jest o wiele szybszy niż chipy Intela, które zastępuje.

Apple Silicon Nowa generacja komputerów firmy Apple

Apple wprowadziła na rynek pierwszą generację komputerów Apple Silicon Mac z nowymi komputerami MacBook Air, MacBook Pro i Mac mini. Sercem nowych komputerów Mac jest układ M1. Przede wszystkim M1 nie jest prostym procesorem. Jak wyjaśnił Apple, jest to system na chipie (SoC). seria chipów, które są umieszczone razem w silikonowym opakowaniu.

Oprócz 8-rdzeniowego procesora i 8-rdzeniowego procesora graficznego (7-rdzeniowy w niektórych modelach MacBook Air), M1 zawiera również silnik neuronowy do zadań uczenia maszynowego, takich jak rozpoznawanie mowy i przetwarzanie kamery. Na pokładzie znajduje się również dekoder / koder wideo do energooszczędnej konwersji plików wideo, bezpieczna enklawa do szyfrowania, cyfrowy procesor sygnału do przetwarzania matematycznie intensywnych funkcji, takich jak dekompresja plików muzycznych i jednostka przetwarzania obrazu, która wykonuje zadania Aplikacje do przetwarzania obrazu zostały przyspieszone.

Należy również podkreślić nową jednolitą architekturę pamięci, która umożliwia procesorowi, procesorowi graficznemu i innym rdzeniom szybką wymianę informacji. Zunifikowana pamięć umożliwia procesorowi i procesorowi graficznemu jednoczesny dostęp do pamięci zamiast kopiowania danych między jednym obszarem a drugim. Dostęp do tej samej puli pamięci bez konieczności kopiowania przyspiesza wymianę informacji i zwiększa ogólną wydajność.

Wszyscy ci „specjaliści” w chipie M1 zapewniają, że nowe komputery Mac działają tak znakomicie w tak wielu obszarach. Wiele wykonywanych zadań można wykonać bezpośrednio na specjalistycznym sprzęcie. Pozwala to stosunkowo niedrogiemu M1 Macowi mini zakodować duży plik wideo bez zrywania potu, podczas gdy drogi iMac ma wszystkie wentylatory działające z pełną prędkością i nadal nie może nadążyć.

Apple nie odkrył na nowo koła w branży komputerowej. Specjalistyczne chipy są używane od lat, ale Apple „dokonuje bardziej radykalnej zmiany w tym kierunku” – wyjaśnia Engheim. Inni producenci układów scalonych, tacy jak AMD, stosują podobne podejście, ale Intel i AMD w sprzedaży polegają na procesorach ogólnego przeznaczenia, a producenci komputerów, tacy jak Dell i HP, prawdopodobnie nie będą w stanie posiadać pełnego SoC z powodu problemów licencyjnych Rozwijaj dom tak, jak potrafi Apple.

Przyszłość Maca
Apple jest w stanie zintegrować sprzęt i oprogramowanie w sposób, którego większość innych firm po prostu nie może, co zawsze dawało iPhone’owi i iPadowi przewagę nad innymi smartfonami i tabletami, a teraz robi to z komputerem Mac że konkurencja nie nadąża.

M1 to dopiero początek. Według plotek Apple pracuje obecnie nad następcą chipa M1X i chce wypchnąć nadchodzącego 16-calowego MacBooka Pro na nową, wysoką wydajność. Chip powinien ponownie znacznie zwiększyć wydajność wielordzeniową. WyciekiApplePro, który zwykle jest dość dokładny, podsumowuje to i cytuje osobę z wewnątrz: „Jeśli uważasz, że M1 jest szybki, jeszcze nie widziałeś M1X”.

Related Posts

Pozostaw Komentarz

* Korzystając z tego formularza, wyrażasz zgodę na przechowywanie i przetwarzanie Twoich danych przez tę stronę.

Ta strona używa plików cookie, aby poprawić komfort korzystania z niej. Zakładamy, że się z tym zgadzasz, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuj Czytaj więcej