Chrome 90 domyślnie wybiera HTTPS i dodaje kodek AV1 do zoptymalizowanych wideokonferencji

Google wypuściło dziś Chrome 90, wprowadzając automatyczne preferencje dla stron HTTPS w stosunku do protokołu HTTP oraz kilka innych wartych uwagi zmian.

google chrome 90
by google

Chrome 90 domyślnie wybiera HTTPS i dodaje kodek AV1

Chrome przekierowuje teraz wszystkie strony internetowe do korzystania z bezpieczniejszego protokołu HTTPS. Protokół HTTPS, szyfrowany przy użyciu TLS (Transport Layer Security), zabezpiecza komunikację w sieci, uwierzytelniając stronę i chroniąc prywatność przesyłanych danych.

Ponadto w Chrome 90 zastosowano kodek AV1 do optymalizacji wideokonferencji za pomocą WebRTC. Nowy kodek powinien poprawić wydajność kompresji i zmniejszyć zużycie pasma przy jednoczesnej poprawie jakości wideo, a także poprawić łączność na połączeniach o niskiej przepustowości. Współdzielenie ekranu ma być również bardziej wydajne w porównaniu z kodekiem VP9.

Gdzie indziej, użytkownicy mogą teraz ukryć Listę Czytelnia bez zagłębiania się we flagi Chrome. Aby to zrobić, należy kliknąć prawym przyciskiem myszy na pasek zakładek i odznaczyć nową opcję Pokaż listę lektur u dołu.

Tymczasem dla deweloperów Chrome 90 wprowadza obsługę CSS overflow, co powinno pomóc w zapobieganiu przewijania w ramce CSS. Google zmieniło też nazwę API Feature Policy na Permission Policy, które pozwala użytkownikom dostosować zachowanie niektórych API i funkcji internetowych w przeglądarce.

W poprzedniej wersji przeglądarki, Chrome 89 wprowadził funkcję transkrypcji napisów na żywo Google, która wykorzystuje uczenie maszynowe do tworzenia transkrypcji w czasie rzeczywistym dla filmów lub audio odtwarzanych przez przeglądarkę.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *