Dlatego bateria MagSafe ma więcej mocy, niż Ci się wydaje.

przez Eryk

W tym tygodniu Apple zaskoczyło nas akumulatorem MagSafe. Kompaktowe akcesorium początkowo rozczarowuje pojemnością baterii 1,460 mAh, ale jak wiemy, ta specyfikacja to tylko połowa prawdy.

Wraz z baterią MagSafe dla modeli iPhone 12, Apple wprowadziło nowe akcesoria, które wykorzystują magnetyczne właściwości nowego interfejsu. Apple nie chciało jednak podać żadnych szczegółów, ale oficjalne zdjęcia zdradzają całkiem sporo na temat wydajności dodatkowej baterii. Jeśli najpierw spojrzymy na nominalne ładowanie 1,460 mAh, to jest ono bardzo niskie w porównaniu do iPhone’a 12 mini z 2,227 mAh. Ale czy takie porównanie ma w ogóle sens?

bateria MagSafe

Akumulator MagSafe: mAh vs Wh

Tak więc zgodnie ze specyfikacją miliamperogodzin, bateria MagSafe nie może w pełni naładować iPhone’a 12 mini. Niestety, w tym przypadku stwierdzenie to nie jest prawdziwe, ponieważ przyłożone napięcie nie jest identyczne. Co prawda przy 7,62 V, nowe akcesorium jest znacznie wyższe niż 3,81 V z modelów iPhone 12 i może zapewnić więcej ładunku niż sugerują miliamperogodziny.

Specyfikację watogodzin opisuje możliwą pojemność ładowania lub jak w pełna bateria MagSafe może ładować iPhone’a 12 znacznie lepiej, ponieważ eliminuje to różnice wynikające z różnych napięć. W skrócie oznacza to:

Bateria MagSafe – 11,13 Wh
iPhone 12 mini – 8,48 Wh
iPhone 12 – 10,73 Wh
iPhone 12 Pro – 10,73 Wh
iPhone 12 Pro Max – 14,05 Wh

Czyli bateria MagSafe może też bez problemu w pełni naładować iPhone’a 12 Pro?

Nie. Pomimo większej pojemności, to może być nawet blisko dla iPhone 12 mini. Przyczyn tego należy szukać w technice ładowania. Ładowanie bezprzewodowe nie jest szczególnie wydajne, ponieważ energia jest tracona w postaci ciepła. Eksperci mówią tutaj o stratach sięgających nawet 50 procent, choć doskonałe zestrojenie Apple poprzez MagSafe powinno oczywiście zmniejszyć ten procent, dzięki czemu więcej energii dociera do iPhone’a. Jest to wspierane przez inteligentne zarządzanie ładowaniem, które kontroluje również temperaturę i w ten sposób jeszcze bardziej zwiększa wydajność.

Należy jednak pamiętać, że bateria MagSafe jest tylko dodatkiem, który pomaga przetrwać dzień i nieco wydłużyć czas pracy, a jej kompaktowy rozmiar sprawia, że można ją schować w kieszeni. Jeśli potrzebujesz większej mocy, poszukaj alternatywnych rozwiązań przewodowych.

Related Posts

Pozostaw Komentarz

* Korzystając z tego formularza, wyrażasz zgodę na przechowywanie i przetwarzanie Twoich danych przez tę stronę.

Ta strona używa plików cookie, aby poprawić komfort korzystania z niej. Zakładamy, że się z tym zgadzasz, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuj Czytaj więcej