iOS 15: Nowości w Safari dla iPhone’a – objaśnienie nowych funkcji

przez Eryk

Safari otrzymuje wraz z iOS 15 największą aktualizację od wielu lat. Jest to nie tylko jasne dzięki nowym funkcjom, poza tym Apple dodatkowo przyłożyło się do designu.

Safari zostało przeprojektowane z nowymi paskami tabletu i grupami zakładek dla jeszcze lepszego przeglądania(Film:apple.com)

Przeglądarka internetowa Apple otrzymuje zaległą modernizację i wkrótce będzie się wyróżniać szczególnie piękną sylwetką. Apple zoptymalizował prawie wszystkie obszary. Od ekranu głównego, przez zakładki, aż po pasek adresu. Gruntownie przebudowano Safari. Zanim opowiemy wam więcej o nowym wrażeniu, chcielibyśmy was ostrzec: po aktualizacji prawdopodobnie będziecie musieli się trochę przyzwyczaić i dostosować do nowego wyglądu i opcji.

Co jest nowe w Safari na iOS 15

  • Nowy wygląd
  • Zmieniona nawigacja
  • Konfigurowalna strona główna
  • Grupy zakładek i więcej
  • Rozszerzenia

Nowy wygląd nie musi być czymś złym

Gdy po raz pierwszy uruchomisz Safari na iOS 15, zauważysz dużą zmianę. Pasek adresu nie znajduje się już na górze. Przesunął się on na sam dół i tym samym połączył się z poprzednim paskiem nawigacyjnym. Obok paska adresu zobaczysz poprzednie strzałki, które pozwolą Ci wrócić do poprzedniej lub następnej strony, a po prawej stronie znajdziesz klawisz Tab. Nowością jest okrągła ikona z trzema kropkami, która daje ci dostęp do trybu czytania, kopiowania, odświeżania i wielu innych funkcji. Tam też znajdziesz teraz opcję tłumaczenia oraz pliki do pobrania.

Jeśli stukniesz w adres, pojawi się zwykły obrazek i znów będzie można wpisać adres. Powód tego jest równie prosty, co genialny. Przeniesiony pasek adresu pozwala Ci korzystać z Safari jedną ręką, pisząc tak jak zwykle. Ta zmiana układu wymaga jednak trochę praktyki, zanim sie do tego przyzwyczaisz, bo przez lata bardzo przyzwyczaiłeś się do paska na górze. Przy okazji, jako alternatywy możesz też użyć funkcji głosowej.

Wskazówka: Długie naciśnięcie na nowy pasek adresu ujawnia więcej funkcji.

Strona główna z poziomu pulpitu

macOS Big Sur wprowadził drobne innowacje do Safari na Macu. Od tego czasu możesz dostosować stronę startową do swoich potrzeb. Jest to możliwe także pod iOS 15 i iPadOS 15. Możesz je także zsynchronizować z innymi swoimi urządzeniami, więc wystarczy, że zrobisz to tylko raz. Wybierz na przykład fajną tapetę albo zdecyduj, czy chcesz mieć Ulubione, Często odwiedzane, Udostępnione Tobie, Raport ochrony prywatności, Sugestie Siri. „Lista Czytelnia” lub Twoje Karty iCloud na ekranie głównym.

iOS 15: Nowości w Safari dla iPhone'a - objaśnienie nowych funkcji
Ustawienia Safari iOS 15

Nawigacja jest nowa, a jednak znajoma

Apple kładzie duży nacisk na obsługę jedną ręką w iOS 15, dlatego dodaje przydatną funkcję. Przesuwając palcem po nowym pasku adresu, możesz przełączać się między swoimi kartami. Prawdopodobnie wygląda to dla Ciebie znajomo, bo w ten sam sposób możesz przeskakiwać między aplikacjami nieco niżej na pasku głównym iOS. Nawet animacja jest niemal identyczna.

Safari na iOS 15
Szybkie przełączanie kart w Safari

Karty, grupy kart i więcej w Safari na iOS 15

Apple przeprojektował także karty, które mogą być teraz posortowane w grupy. Aby zobaczyć swoje otwarte karty, dotknij znajomej ikony karty po prawej stronie lub przesuń palcem w górę na pasku adresu. Nowy przegląd pokaże Ci wszystkie strony, które masz otwarte. Jeśli przytrzymasz je palcem, możesz zmienić ich kolejność, a zamiast paska adresu zobaczysz teraz nowy podgląd. Tam możesz zobaczyć liczbę otwartych stron i otworzyć nową kartę.

Możesz też stworzyć grupę kart, stukając w liczbę kart. W ten sposób możesz np. oddzielić zakładki prywatne od służbowych lub mieć oko na swoje plany wakacyjne. Szczególną cechą grup kart jest jednak to, że są one synchronizowane na wszystkich urządzeniach.

Przydatne rozszerzenia dla Safari

Od dawna można używać praktycznych rozszerzeń na komputerach Mac, ale wkrótce trafią one także na iPhone’a i iPada. Apple zmienia tę funkcję tak, że starsze rozszerzenia nie będą już działać na Macu. W przyszłości będą one działały tak samo na wszystkich platformach. Na razie jednak nie można zbyt wiele powiedzieć, bo pierwsze „prawdziwe” rozszerzenia spodziewane są najwcześniej po premierze iOS 15.

Co sądzisz o nowych funkcjach w Safari? Daj nam znać w komentarzach.

2 komentarze

Avatar of rk_team88
rk_team88 20/06/2021 - 12:11

Nareszcie, w końcu! Jeśli będzie można „doinstalować” np. rozszerzenie w postaci adblocka bezpośrednio w przeglądarce, a nie samą aplikację to będzie rewelacja.

Odpowiedz
Avatar of Eryk
Eryk 20/06/2021 - 12:16

No jak widać wnoszą troszkę nowości i mam nadzieje ze na tym nie pozostanie.

Odpowiedz

Pozostaw komentarz

* Korzystając z tego formularza wyrażają Państwo zgodę na przechowywanie i przetwarzanie Państwa danych przez tę stronę internetową.

Ta strona używa plików cookie w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Zakładamy, że się z tym zgadzasz, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuj Czytaj więcej