iOS 15: Te funkcje nie są dostępne dla wszystkich modeli iPhone’a

przez Eryk

iOS 15 to kolejna duża aktualizacja dla iPhone’ów, która pojawi się jesienią tego roku. Jeśli jednak używasz starszego modelu, możesz nie mieć dostępu do wszystkich funkcji.

Od jesieni tego roku iOS 15 będzie dostępny dla iPhone’a. Według Apple, system operacyjny działa na wszystkich urządzeniach, które już wspierały iOS 14. Oznacza to, że kompatybilność jest większa niż w przypadku jakiejkolwiek innej aktualizacji. Jednak nawet jeśli wiele urządzeń otrzyma aktualizację, nie oznacza to, że wszystkie funkcje są dostępne i można z nich korzystać. Nie jest to możliwe ze względu na ograniczenia sprzętowe. Podobnie jak w przypadku macOS Monterey, zastosowany chip ogranicza możliwości.

iOS 15: Te funkcje nie są dostępne dla wszystkich modeli iPhone'a
iOS 15(obraz:apple)

iOS 15: Te funkcje będą dostępne tylko dla iPhone’a 12

Apple ogranicza w szczególności trzy funkcje, które są dostępne tylko dla iPhone’a 12 (Mini / Pro / Pro Max), jak również jego następcy. Gdy nadejdzie czas na iOS 15 zaoferuje ulepszone połączenie 5G, które ma przyspieszyć tworzenie kopii zapasowych iCoud i inne funkcje. Ponadto w przyszłości może być ustawione, że 5G jest używane zamiast Wi-Fi, gdy połączenie jest ograniczone. Trzecią cechą jest ulepszone robienie zdjęć panoramicznych, które dzięki A14 Bionic mają mieć mniej szumów i zakłóceń.

iOS 15: Do korzystania z tych funkcji potrzebny będzie procesor A12 Bionic lub nowszy

Kolejnych dziewięć funkcji wymaga A12 Bionic do poprawnego działania. Oznacza to, że są one dostępne tylko na iPhone XR i iPhone XS (Max) lub nowszych:

  • Dźwięk 3D w FaceTime: Dzięki słuchawkom AirPods już wkrótce będziesz mógł usłyszeć, z którego kierunku mówi dana osoba w FaceTime.
  • Tryb portretowy w FaceTime: Podobnie jak w innych aplikacjach, w FaceTime wkrótce będziesz mógł rozmywać tło. Nie jest jasne, dlaczego Apple nie udostępnia tego dla wszystkich modeli iPhone’ów z Face ID.
  • Tekst na żywo na zdjęciach: A12 Bionic (i nowsze) będą wkrótce w stanie przeszukiwać zdjęcia w poszukiwaniu tekstu, abyś mógł go skopiować, sprawdzić lub przetłumaczyć.
  • Wyszukiwanie wizualne: Twoje zdjęcia są analizowane tak, aby można było rozpoznać obiekty i sceny. To powinno pozwolić ci na szybkie uzyskanie podstawowych informacji, na przykład o rasie psa czy roślinie.
  • Animowane tła w aplikacji Pogoda: Nowe efekty pogodowe zostaną dodane do aplikacji Pogoda.
  • Lokalna analiza mowy: Neural Engine Apple’a powinien w jak największym stopniu analizować i wykonywać mowę wprowadzaną na urządzeniu.
  • Aplikacja Keys in Wallet: Cyfrowe klucze do domu, hotelu, biura czy samochodu wymagają także nowych iPhone’ów.
  • Interaktywny globus w Mapach: W Mapach zostanie zintegrowany trójwymiarowy globus, który dostarczy więcej szczegółów dotyczących gór, pustyń, lasów, oceanów i nie tylko.
  • Nawigacja AR w Mapach: Apple będzie konkurować z Google, które również chce zintegrować nawigację opartą na kamerach z treściami AR.

iOS 15: iPhone 7, iPhone 8 i iPhone X otrzymują nowe funkcje

Niestety w tym roku jest to również iPhone X, który wprowadził nowy styl i jednocześnie większy ekran. To samo dotyczy iPhone’a 8 i iPhone’a 7, które nie otrzymają już wcześniej wymienionych funkcji. Dostaną jednak więcej funkcji niż iPhone 6s (Plus) i iPhone SE (1. generacji). Ten ostatni nie otrzyma również następujących cech oprócz tych wymienionych do tej pory:

I tak np. dźwięk 3D z dynamicznym śledzeniem głowy nie jest oferowany w dwóch starszych modelach, a funkcja zdrowotna „stabilność biegu” pada ofiarą i nie jest protokołowana w aplikacji Zdrowie.

Czy możesz znieść brak niektórych funkcji lub czy będziesz modernizował sprzęt? Daj nam znać w komentarzach.

Pozostaw komentarz

* Korzystając z tego formularza wyrażają Państwo zgodę na przechowywanie i przetwarzanie Państwa danych przez tę stronę internetową.

Ta strona używa plików cookie w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Zakładamy, że się z tym zgadzasz, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuj Czytaj więcej