iOS 16 oferuje zupełnie nowy układ klawiatury iPhone

przez Eryk

iOS 16 dodaje natywną obsługę układu klawiatury Dvorak na iPhonie, dając użytkownikom alternatywę dla standardowego układu QWERTY. O nowo dodanej opcji pisał już w lipcu m.in. @aaronp613, ale nie było o niej głośno, aż w tym tygodniu zwróciły na nią uwagę serwisy Ars Technica i The Verge.

iOS 16

iOS 16 oferuje zupełnie nowy układ klawiatury iPhone

Układ Dvorak został zaprojektowany, aby umożliwić szybsze i bardziej ergonomiczne pisanie obiema rękami w porównaniu z układem QWERTY. Układ ten, opatentowany przez Augusta Dvoraka w 1936 roku, ogranicza ruchy palców, ponieważ wszystkie samogłoski są umieszczone w środkowym rzędzie po lewej stronie klawiatury, a często używane spółgłoski – po prawej stronie. Jednak biorąc pod uwagę, że do pisania na iPhonie używa się wyłącznie kciuków, układ Dvorak nie jest na nim tak korzystny.

Na iPhonie zaktualizowanym do iOS 16 układ Dvorak można włączyć w aplikacji Ustawienia w sekcji Ogólne → Klawiatura → Klawiatury → Angielski → Dvorak, obok istniejących opcji QWERTY, AZERTY i QWERTZ. Układ Dvorak jest dostępny tylko dla języka angielskiego.

Related Posts

Pozostaw Komentarz

* Korzystając z tego formularza, wyrażasz zgodę na przechowywanie i przetwarzanie Twoich danych przez tę stronę.

Ta strona używa plików cookie, aby poprawić komfort korzystania z niej. Zakładamy, że się z tym zgadzasz, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuj Czytaj więcej

Adblock Detected

Please support us by disabling your AdBlocker extension from your browsers for our website.