iPad Mini 6: taktowanie A15 nieco niższe niż w nowym iPhone 13

Apple wyposażył zarówno iPhone'a 13 / iPhone'a 13 Pro, jak i nowego iPada Mini 6 w A15 Bionic, ale są pewne różnice w zachowaniu chipów w obu modelach: wersja w iPadzie Mini 6 jest taktowana nieco niżej. Nie powinno to jednak być zauważalne w codziennym użytkowaniu.

przez Eryk

Apple wyposażył nowego iPada Mini 6 w ten sam układ, co nowy iPhone 13: A15 Bionic po raz kolejny zawiera sześć rdzeni, z których dwa są dostrojone do wydajności, i jest produkowany w zoptymalizowanym procesie 5nm w TSMC.

Jak już wiadomo, wariant w iPadzie Mini 6 wyposażony jest w cztery rdzenie GPU, tak jak w iPhone 13, podczas gdy w iPhone 13 Pro / Pro Max jest pięć rdzeni GPU. Nie jest to jednak jedyna różnica.

iPad Mini 6
iPad mini 6

iPad Mini 6: taktowanie A15 nieco niższe niż w nowym iPhone 13

Procesor A15 w iPadzie Mini 6 jest też taktowany nieco niżej niż w iPhone 13 Pro. Wczesny benchmark iPada Mini 6 będący już w obiegu z popularnym narzędziem benchmarkowym Geekbench 5 pokazuje, że A15 Bionic w tym modelu osiąga wartości 1,595 i 4,540 w trybie jedno- i wielordzeniowym.

Dla porównania, iPhone 13 Pro osiąga w tym samym benchmarku wartości 1 730 i 4 660. Już teraz widać, że różnica nie jest zbyt duża.

Efekt ten wynika z niższej częstotliwości taktowania. A15 w iPadzie Mini 6 taktowany jest zegarem 2,9 GHz, natomiast modele w iPhonie 13 Pro taktowane są zegarem 3,2 GHz.

Przyczyny niższego taktowania nie są znane, ale użytkownik nie powinien zauważyć żadnych skutków w codziennym użytkowaniu. Mimo to nowy iPad Mini 6 jest o około 40% i 70% szybszy od swojego poprzednika w benchmarkach jednordzeniowych i wielordzeniowych. Ma też o jeden GB więcej pamięci RAM.

Related Posts

Pozostaw Komentarz

* Korzystając z tego formularza, wyrażasz zgodę na przechowywanie i przetwarzanie Twoich danych przez tę stronę.

Ta strona używa plików cookie, aby poprawić komfort korzystania z niej. Zakładamy, że się z tym zgadzasz, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuj Czytaj więcej