iPad Pro 6 generacji: Oto nowy tablet Pro

przez Eryk

546 dni po prezentacji poprzednika, Apple wprowadza na rynek poprawionego iPada Pro. Oprócz oczekiwanego już przejścia na wydajniejszy układ M2, iPad Pro 6. generacji zaskakuje kilkoma ciekawymi szczegółami – szczególnie zadowoleni powinni być fani Apple Pencil 2.

iPad Pro 6. generacji
iPad Pro 6. generacji (zdjęcie:apple.pl)

Cykl produkcyjny Apple jest dość precyzyjny. Na przykład co półtora roku można się spodziewać zmienionego modelu profesjonalnego tabletu iPad Pro. Jakie innowacje niesie ze sobą nowa generacja urządzeń?

Co nowego w iPad Pro 6 generacji

  • mocniejszy chip (M2 zamiast M1)
  • Wyświetlacz rozpoznaje Apple Pencil do 12 mm przed zetknięciem się z jego końcówką: nowa funkcja „zbliżeniowa” dla Apple Pencil 2
  • Wsparcie dla szybkiej sieci WiFi 6E
  • Brak oczywistych zmian w projekcie
  • Nadal brak ekranu mini-LED w 11-calowym iPadzie Pro
  • Ceny po korekcie, znacznie droższe niż poprzednie ze względu na kursy walut i inflację

Większa wydajność dzięki układowi M2

Choć wygląd pozostał niezmieniony, Apple w szóstej generacji iPada Pro po raz kolejny zwiększa moc obliczeniową. iPad Pro 5. generacji był pierwszym modelem wyposażonym w procesor Mac z układem M1. Następca ma teraz nowszy procesor M2, który łączy 8-rdzeniowy procesor z 10-rdzeniową jednostką graficzną.

Układ ten był już stosowany w nowych MacBookach Air i 13-calowych MacBookach Pro i zdołał przekonać do siebie te laptopy znacznym wzrostem wydajności w porównaniu z M1. Oznacza to, że zadania wymagające większych mocy obliczeniowych, takie jak edycja wideo, obróbka zdjęć i produkcja muzyki, ponownie zyskają na mocy najnowszego iPada Pro – co Apple podkreśla także w swoim komunikacie prasowym dotyczącym nowego iPada Pro.

Funkcja zbliżeniowa dla Apple Pencil 2

Najpierw zła wiadomość: Doskonały wyświetlacz mini-LED, wprowadzony po raz pierwszy w 2021 roku w 12,9-calowym modelu iPada Pro, nazwany „Liquid Retina XDR”, pozostanie zarezerwowany dla dużego modelu.

Tymczasem szósta generacja wprowadza innowacje, z których korzystają oba warianty modelu, w tym nowe funkcje współpracy z Apple Pencil 2. iPad Pro rozpoznaje zbliżenie rysika do ekranu. Apple Pencil jest rozpoznawany do 12 milimetrów nad ekranem – dzięki temu pola do wprowadzania tekstu są powiększane, zanim końcówka Apple Pencil dotknie ekranu. Można go również używać do robienia notatek „w powietrzu”. Apple podsumowuje te innowacje, które są dostępne także dla innych producentów, w interakcji z Apple Pencil pod pojęciem „funkcja hover”.

iPad Pro 6. generacji: Ceny i dostępność

Oba nowe modele iPada Pro można już zamawiać. Według Apple pierwsze urządzenia trafią do pierwszych klientów w momencie rozpoczęcia sprzedaży 26 października. Tego samego dnia urządzenie będzie też dostępne w sklepach detalicznych Apple.

Ze względu na utrzymującą się inflację, Apple również podkręca ceny swoich tabletów. Teraz iPad Pro 6 generacji kosztuje od 5199 zł. 12-calowy iPad Pro również zdrożał. Teraz ceny szóstej generacji profesjonalnego tabletu zaczynają się od 7199 zł. Jeśli chodzi o konfigurację, nadal można wybrać dwa warianty kolorystyczne (space grey i silver) oraz, za dodatkową opłatą, pięć poziomów rozszerzenia pamięci (128 GB, 256 GB, 512 GB, 1 TB i 2 TB). Oprócz modeli z Wi-Fi, można kupić także urządzenia z dodatkowym modułem mobilnym 5G – według MacRumors, nowy iPad Pro nie obsługuje już jednak połączeń GSM/Edge.

Opcjonalny Apple Pencil 2 kosztuje 749,00 zł. W przypadku zamówienia bezpośrednio u Apple można go bezpłatnie spersonalizować, podobnie jak samego iPada Pro. Apple oferuje także klawiatury dla obu rozmiarów nowego iPada Pro: Magic Keyboard (2 199,00 zł) i Smart Folio Keyboard (1 899,00 zł).

Related Posts

Pozostaw Komentarz

* Korzystając z tego formularza, wyrażasz zgodę na przechowywanie i przetwarzanie Twoich danych przez tę stronę.

Ta strona używa plików cookie, aby poprawić komfort korzystania z niej. Zakładamy, że się z tym zgadzasz, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuj Czytaj więcej