iPadOS ogranicza moc iPada Pro: aplikacje mogą używać tylko do 5 GB RAM

przez Eryk

Premiera nowego iPada Pro z układem M1 po raz kolejny wywołała dyskusję o tym, że sprzęt iPada znacznie przewyższa system operacyjny i ekosystem oprogramowania, które może uruchomić. Wiele osób pokłada nadzieję w tym, że iPadOS 15 na WWDC ogłosi zmiany w wielozadaniowości, obsłudze zewnętrznych wyświetlaczy i zarządzaniu plikami, aby zbliżyć produktywność iPada do tego, co jest możliwe z macOS.

iPadOS ogranicza moc iPada Pro: aplikacje mogą używać tylko do 5 GB RAM
zdjecie by apple.com

iPadOS ogranicza moc iPada Pro

Jednak jest jeszcze bardziej bezpośrednie ograniczenie iPadOS dla klientów, którzy mają nadzieję używać tego wysokiej klasy czipu M1 dla aplikacji pro. Okazuje się, że system operacyjny na nowym iPadzie Pro ogranicza wszystkie aplikacje firm zewnętrznych do maksymalnie ~5 GB RAM każda.

Ten limit polityki OS wyszedł na jaw częściowo z powodu nocnej aktualizacji do cyfrowej aplikacji artystycznej Procreate, która jest teraz oficjalnie zoptymalizowana dla nowego iPada Pro.

Procreate egzekwuje limity liczby klatek, aby dostosować się do ograniczonego środowiska pamięci iPada i aktualizuje te limity z każdą generacją sprzętu, gdy Apple dodaje więcej pamięci RAM do swoich tabletów.

Po zainstalowaniu najnowszej aktualizacji klienci obserwują wzrost liczby klatek na domyślnym ekranie z 91 w iPadzie Pro 2020 do 115 w modelach M1 iPada Pro.

Apple nigdy nie mówił, ile pamięci RAM ma konkretne urządzenie z systemem iOS. Jednak firma publicznie informuje o specyfikacji pamięci dla iPada Pro z 2021 roku z układem M1: iPad posiada 8 GB RAM w standardzie, podwojone do 16 GB RAM w modelach 1 TB i 2 TB.

Użytkownicy Procreate byli jednak nieco rozczarowani, gdy okazało się, że liczba 115 klatek jest taka sama w podstawowych modelach iPadów Pro i w modelach z dwukrotnie większą pamięcią RAM.

Jak Procreate stwierdza w tweecie, okazuje się, że system operacyjny iPad pozwala tylko aplikacja do korzystania z maksymalnie ~ 5 GB pamięci RAM z 8 GB RAM lub z 16 GB RAM iPad Pro. Jeśli aplikacja używa więcej, to jest natychmiast wymuszone zakończenie i eksmitowane z pamięci przez system procesu jetsam.

Oznacza to, że pojedyncza aplikacja pro nie jest w stanie wykorzystać wszystkich zasobów układu M1. Dodatkowa pamięć RAM, jaką znajdziemy w modelach 1 TB i 2 TB, sprawi, że więcej aplikacji w danym momencie będzie mogło pozostać żywych w pamięci dla celów wielozadaniowości, ale pojedyncza aplikacja będzie zachowywała się tak samo, jak gdyby była uruchomiona na bazowym modelu iPada Pro.

Limity pamięci RAM na aplikacje istnieją w iOS od początku, ale ograniczenie jest bardziej widoczne w najnowszej generacji iPadów, po prostu dlatego, że ich liczba jest większa. Na przykład iPad Pro z 2018/2020 roku z 6 GB RAM wymuszałby limit per-app RAM wynoszący 3 GB, czyli około połowy pokładowej pamięci fizycznej.

Ale w nowym iPadzie Pro limit 5 GB stanowi mniej niż jedną trzecią całkowitej pamięci systemowej dla iPadów o najwyższej specyfikacji z 16 GB RAM, pozostawiając prawie 11 gigabajtów niewykorzystanych z perspektywy pojedynczej profesjonalnej aplikacji (obliczone proporcje wykluczają minimalne wymagania pamięci RAM dla rzeczywistego systemu).

Ten problem najbardziej dotyka aplikacje multimedialne pro, takie jak edytory obrazu i wideo, które zawsze mogą skorzystać z dodatkowej pamięci. Procreate już powiedział, że jeśli Apple zwiększy limity, zaktualizuje aplikację, aby dać klientom iPada Pro jak najwięcej zasobów.

Będziemy musieli poczekać, aby zobaczyć, czy sytuacja ta zmieni się wraz z systemem iPadOS 15, który Apple oficjalnie ogłosi za nieco mniej niż dwa tygodnie.

via 9to5mac

Related Posts

Pozostaw Komentarz

* Korzystając z tego formularza, wyrażasz zgodę na przechowywanie i przetwarzanie Twoich danych przez tę stronę.

Ta strona używa plików cookie, aby poprawić komfort korzystania z niej. Zakładamy, że się z tym zgadzasz, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuj Czytaj więcej