iPhone 13: Co nas oczekuje?

przez Eryk

Od kilku miesięcy na rynku jest dostępna seria iPhone 12 i oczywiście już pojawiło się mnóstwo spekulacji i plotek na temat kolejnego smartfona Apple. Mowa o iPhone 13 (Pro). W tym artykule omówimy rozmaite plotki i o nadchodzących innowacji, projekt, data premiery i więcej.

iPhone 13
Photo by cottonbro on Pexels.com

W 2020 roku Apple zaprezentowało cztery modele iPhone’a 12, a iPhone 13 będzie również dostępny w czterech wariantach. Wielkość ekranu w iPhone’ach 13 nie powinna się zmienić w porównaniu do poprzedników. To oznacza, że w tym roku możemy spodziewać się iPhone’a 13 Mini, iPhone’a 13, iPhone’a 13 Pro, iPhone’a 13 Pro Max.

iPhone 13

Czy konstrukcja się zmienia?

Seria 12 po raz pierwszy od dłuższego czasu otrzymała znaczące zmiany w wyglądzie. Wcześniejsze zaokrąglone boki zostały zastąpione konstrukcją z płaskimi krawędziami. Jest mało prawdopodobne, że po roku zostanie wprowadzona kolejna zmiana w projekcie. Od tego momentu spodziewamy się, że podstawowy projekt pozostanie identyczny.

Mówi się jednak, że wcięcie z przodu iPhone’a („notch”) będzie mniejsze. To wcięcie ukrywa przednią kamerę i rozpoznawanie twarzy. Nie wiadomo jeszcze dokładnie, czy to wcięcie zmniejszy się na szerokość, czy na wysokość. Albo jedno i drugie.

Ulepszenia kamery

Aparat w obecnych iPhone’ach jest już całkiem niezły. Nie jest tajemnicą, że Apple z roku na rok ulepsza aparaty fotograficzne. Tak będzie również w przypadku modeli iPhone 13 (Pro). Dwa flagowe modele, iPhone 13 Pro i iPhone 13 Pro Max mają otrzymać znacznie ulepszony ultra-szerokokątny obiektyw. Możliwe jest również udoskonalenie czujnika. Pozwoli to na poprawę jakości zdjęć przy słabym oświetleniu.

iPhone 13 może zostać wyposażony w Face ID i Touch ID

Czasy się zmieniają, rozpoznawanie twarzy, które zwykle działa tak dobrze nie jest takie proste w czasach masek i tęsknimy za raczej staromodnym czujnikiem linii papilarnych. Z system iOS 14.5 i watchOS 7.4, Apple znalazł przynajmniej dobre rozwiązanie przejściowe, aby można było odblokować iPhone’a za pomocą Apple Watch. Niewykluczone, że flagowiec z 2021 roku będzie miał Face ID i Touch ID.

Wiele telefonów z systemem Android wykorzystuje tę technologię, kiedy kładziesz palce na ekranie, on się podświetla. Następnie mała kamera umieszczona pod ekranem robi zdjęcie palca, które jest porównywane z zapisanym obrazem. Uważa się za całkiem prawdopodobne, że Apple wprowadzi Touch ID do wyświetlacza w iPhone 13 (Pro). Będzie interesujące, gdy zobaczymy, jaką podstawową technologię stosuje Apple.

iPhone 13 czy iPhone 12s?

Dużo się mówi o iPhone 13, ale nie ma jeszcze oficjalnych informacji na temat tego, jak nowy iPhone będzie się nazywał. Trzynastka jest pechową liczbą w wielu częściach świata. Niestety, może to mieć negatywny wpływ na sprzedaż tego modelu. Czy to jest powód, dla którego Apple nigdy nie uruchomił iPhone 9. 9 jest pechową liczbą w Japonii, gdzie Apple ma znaczący udział w rynku.

Ponadto, możemy spodziewać się serii S po znaczącej modernizacji. Ostatnia seria S pojawiła się wraz z iPhone’em XS w 2018 roku, a iPhone 12 był dużą aktualizacją ze względu na nowy design i wsparcie 5G. Tak więc, możemy bardzo dobrze zobaczyć rodzinę iPhone 12s w tym roku.

Najwyraźniej dla modeli Pro przewidziano modernizację wyświetlacza. Te najwyższej klasy urządzenia będą prawdopodobnie wyposażone w wyświetlacz ProMotion 120Hz. To byłaby oczywiście wspaniała rzecz! W końcu obecne modele iPhone’a wykorzystują tylko 60Hz. Spowoduje to podwojenie prędkości, będzie to szczególnie zauważalne podczas przewijania. iPad Pro 2017 i nowsze modele mają już wyświetlacz z tą technologią.

Plotka głosi, że co najmniej jeden iPhone 13 nie będzie już miał złącza Lightning. Oznacza to, że bezprzewodowe ładowanie będzie jedynym sposobem na naładowanie urządzenia. Szczerze mówiąc, nie wierzymy w całkowicie „bezprzewodowy” iPhone w tym roku.

Z każdym rokiem iPhone staje się coraz potężniejszy i bardziej energooszczędny. Również w 2021 roku istnieje możliwość, że nowy iPhone będzie miał więcej pamięci. Może się okazać, że urządzenia mogą być skonfigurowane z pamięcią masową o pojemności 1 TB. W obecnych modelach jest to maksymalnie 512 GB.

iPhone 13 nie będzie pierwszym smartfonem o pojemności 1 TB. Samsung Galaxy S10 Plus miał już taką pamięć masową w 2019 roku. Opcja ta zniknęła jednak ponownie wraz z Galaxy S20 Plus, popyt na nią nie był zbyt duży.

Kiedy możemy spodziewać się iPhone’a 13?

W 2020 roku Apple odbiegł od ważnej tradycji, żaden nowy model iPhone’a nie został wydany we wrześniu. iPhone 12 pojawił się dopiero w październiku. Ale to powinno pozostać odosobnionym przypadkiem i dlatego możemy spodziewać się prezentacji iPhone’a 13 we wrześniu. Urządzenie powinno trafić do sprzedaży jeszcze w tym samym miesiącu. Jeśli Apple wróci do tradycji, to nowe modele zostaną zaprezentowane w pierwszym tygodniu września we wtorek lub środę. W tym roku dni te przypadają na 7 i 8 września. Normalnie przedsprzedaż można rozpocząć w nadchodzący piątek, czyli 10 września. Tydzień później urządzenia trafią do sklepów. Więc 17 września 2021 roku jest prawdopodobną datą premiery iPhone’a 13 (lub iPhone’a 12s). Oczywiście, wszystko może potoczyć się zupełnie inaczej.

Jak już wspomnieliśmy, od wydarzenia dzielą nas jeszcze około cztery miesiące. Tak więc powoli, ale nieuchronnie rośnie oczekiwanie. Po pierwsze, Apple udostępni przedpremierowo iOS 15, iPadOS 15 w czerwcu tego roku – dokładnie 7 czerwca. Potem oczekiwanie będzie rosło z tygodnia na tydzień, aż w końcu, zobaczymy nowe modele iPhone’ów we wrześniu.

Related Posts

Pozostaw Komentarz

* Korzystając z tego formularza, wyrażasz zgodę na przechowywanie i przetwarzanie Twoich danych przez tę stronę.

Ta strona używa plików cookie, aby poprawić komfort korzystania z niej. Zakładamy, że się z tym zgadzasz, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuj Czytaj więcej