iPhone 13: co potrafią nowe kamery

przez Eryk

Wraz z premierą iPhone’a 13 mini, iPhone’a 13, iPhone’a 13 Pro i iPhone’a 13 Pro Max, Apple wprowadziło kilka nowych funkcji aparatu, w tym nowy tryb Cinema Mode. Przyjrzeliśmy się bliżej nowym aparatom, a także funkcjom i pokażemy, czego można się spodziewać po złożeniu zamówienia przedpremierowego na iPhone’a 13 (mini) i iPhone’a 13 Pro (Max) w piątek.

iPhone 13: co potrafią nowe kamery
Specyfikacja kamery iPhone’a 13(zdjęcie:apple)

Specyfikacja kamery iPhone’a 13 (mini)

Przyjrzyjmy się najpierw sprzętowi. iPhone 13 i iPhone 13 mini mają system kamer z dwoma obiektywami. Obiektyw szerokokątny ma przysłonę f/1,6, natomiast obiektyw ultraszerokokątny oferuje przysłonę f/2,4. Unowocześniony aparat ultraszerokokątny oferuje lepszą wydajność przy słabym oświetleniu. Ulepszony szerokokątny aparat wpuszcza 47 procent więcej światła, według Apple.

iPhone 13 i 13 mini nie mają teleobiektywu, więc te modele mają tylko 2-krotny zoom optyczny i 5-krotny zoom cyfrowy. Optyczna stabilizacja obrazu z przesunięciem czujnika, funkcja zarezerwowana dotychczas dla modeli Pro, jest teraz dostępna we wszystkich modelach iPhone’a 13.

iPhone 13 Pro (Max) Specyfikacja kamery

iPhone 13 Pro i iPhone 13 Pro Max wyposażono w system kamer z trzema obiektywami: teleobiektywem f/2,8, obiektywem szerokokątnym f/1,5 i ultraszerokokątnym f/1,8.

Szerokokątne i ultra-szerokokątne obiektywy zostały ulepszone w stosunku do swoich poprzedników w modelach iPhone 13 i podobno zapewniają znacznie lepszą wydajność przy słabym oświetleniu. Szerokokątny obiektyw ma rozszerzoną przysłonę, która wpuszcza 2,2 razy więcej światła, oraz największy jak dotąd czujnik w telefonie iPhone. Ultraszerokokątny obiektyw przechwytuje do 92 procent więcej światła, co powinno skutkować znaczną poprawą jakości.

Teleobiektyw o ogniskowej 77 mm oferuje 3-krotny zoom optyczny (w porównaniu z 2,5-krotnym zoomem iPhone’a 12 Pro Max). W połączeniu z ultraszerokokątnym obiektywem daje to 6-krotny zoom optyczny oraz możliwość 15-krotnego zoomu cyfrowego. Jest też skaner LiDAR, który nie jest dostępny w iPhone 13 i iPhone 13 mini. Służy on między innymi do wykonywania „portretów w trybie nocnym”.

Nowe funkcje aparatu dla wszystkich iPhone’ów

Apple wprowadziło kilka nowych funkcji, które wykorzystują bardziej zaawansowany procesor sygnału obrazu w układzie A15. Następujące nowe funkcje są dostępne we wszystkich modelach iPhone’a 13:

Tryb kinowy – Tryb kinowy w telefonie iPhone powstał w oparciu o szeroko zakrojone badania nad przesunięciem ostrości – umożliwia nagrywanie wideo z oszałamiającym efektem głębi i automatyczną zmianą ostrości. Tryb ten może płynnie przenosić ostrość z jednego obiektu na drugi podczas nagrywania wideo. Ostrość jest utrzymywana na obiekcie, podczas gdy tło jest rozmyte. Ostrość może być zmieniana automatycznie, gdy w kadrze pojawi się nowy obiekt. Rozmycie i ostrość można również regulować po nagraniu wideo za pomocą aplikacji Zdjęcia.

Smart HDR 4 – Poprawia kolory, kontrast i oświetlenie obiektów, nawet na zdjęciach grupowych lub w trudnych warunkach oświetleniowych. Smart HDR 4 wykrywa do czterech osób w danej scenie.

Style fotograficzne – Style fotograficzne to inteligentne, konfigurowalne filtry, które mogą na przykład wzmacniać lub wyciszać kolory bez zmiany odcienia skóry. Zaprogramowane i niestandardowe ustawienia sprawdzają się w przypadku różnych scen i obiektów, a w przeciwieństwie do zwykłego filtra, w inteligentny sposób wprowadzają odpowiednie korekty do różnych obszarów zdjęcia.

Funkcje kamery iPhone’a Pro

Istnieją pewne nowe funkcje, które są ograniczone do modeli Pro i nie będą dostępne na iPhone 13 i iPhone 13 mini:

Zdjęcia makro – Ultraszerokokątny aparat w modelach Pro może ustawić ostrość z dokładnością do 2 cm, co czyni go idealnym do zdjęć makro. Można go używać do robienia zdjęć makro i nagrywania filmów makro, w tym w zwolnionym tempie i poklatkowo.

Tryb nocny dla wszystkich aparatów – Tryb nocny jest po raz pierwszy dostępny dla teleobiektywu. Tryb nocny jest teraz dostępny dla wszystkich kamer Pro.

Portrety w trybie nocnym – Portrety w trybie nocnym wymagają skanera LiDAR, który jest nadal dostępny tylko w modelach Pro.

Tryb Telefoto Camera – Ponieważ modele Pro są jedynymi modelami z teleobiektywem, tryb Telefoto Camera jest funkcją dostępną wyłącznie w modelach Pro.

ProRes – w obu modelach Pro dostępne są także kompleksowe przepływy pracy Pro w Dolby Vision i, po raz pierwszy, ProRes. ProRes to zaawansowany kodek wideo, który sprawdził się jako ostateczny format wyjściowy dla reklam, filmów fabularnych i programów telewizyjnych, oferując wyższą wierność kolorów i niższą kompresję.

Related Posts

Pozostaw Komentarz

* Korzystając z tego formularza, wyrażasz zgodę na przechowywanie i przetwarzanie Twoich danych przez tę stronę.

Ta strona używa plików cookie, aby poprawić komfort korzystania z niej. Zakładamy, że się z tym zgadzasz, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuj Czytaj więcej