iPhone 13 droższy? Uważa się, że winę ponosi TSMC

przez Eryk
0 komentarzy

iPhone 13 może być droższy niż iPhone 12: powodem tego jest rzekomy wzrost cen w produkcji. Dostawcy chipów zaczną otrzymywać wyższe opłaty od 2022 roku, a Apple podobno ma na celu przeniesienie tych dodatkowych kosztów na klientów końcowych.

Apple może podnieść cenę iPhone’a 13: Do tej pory powszechnie zakładano, że cena iPhone’a 13 będzie w dużej mierze oparta na cenie obecnego iPhone’a 12. Może jednak tak nie być: powodem ewentualnego wzrostu cen są wyższe ceny w produkcji.

iPhone 13 droższy
Photo by Skitterphoto on Pexels.com

iPhone 13 droższy

Tajwański magazyn branżowy Digitimes poinformował niedawno, że producent kontraktowy TSMC ogłosił znaczące podwyżki cen. Według raportu, wyższe ceny będą należne dla swoich dojrzałych i zaawansowanych technologii produkcyjnych od 2022 roku, a firma podobno obiecała swoim klientom wzrost cen nawet o 20% w niektórych przypadkach.

Apple prawdopodobnie przeniesie wzrost cen na klientów końcowych

Nie dla wszystkich klientów i procesów produkcyjnych ceny wzrosną tak gwałtownie: ogólnie rzecz biorąc, dla procesu 7nm spodziewany jest skok cen o 3% do 10%. Apple jest jednym z najważniejszych klientów TSMC i czasami wykorzystuje nawet do 20% swoich mocy produkcyjnych. Obserwatorzy spodziewają się realnego wzrostu cen dla Apple w przedziale od 3% do 5%. Dotyczy to już jednak wszystkich zamówień od grudnia.

Według szacunków, jest prawdopodobne, że Apple nie pozwoli te dodatkowe koszty uderzyć swoje marże, ale będzie je odzyskać od klienta końcowego. iPhone 13 będzie prawdopodobnie dostępny dla klientów do pre-order około 17 września.

Powiązane Wpisy

Dodaj Komentarz

* Korzystając z tego formularza wyrażają Państwo zgodę na przechowywanie i przetwarzanie Państwa danych przez tę stronę internetową.