iPhone 14-Chip: TSMC osiąga granice możliwości

Apple może nie być w stanie zredukować swoje procesory w iPhone tak szybko, jak planowano. Powodem tego są trudności w TSMC, gdzie produkowane są chipy Apple z serii A. Powoli osiągają one granice swojego niewielkiego wzrostu.

przez Eryk

Chipy w iPhone’ach i podobnych stają się coraz mniejsze: iPhone 13 opiera się na chipie wykonanym w procesie produkcyjnym 5nm dla swojego A15 Bionic. Tak było również w przypadku poprzednika, z tą różnicą, że wersja z 2021 roku wykorzystuje zoptymalizowany proces technologiczny 5nm. Ale kolejne zmniejszenie było faktycznie planowane na przyszły rok: 3nm jest to, co producent Apple, TSMC wyznaczył sobie, a nawet mniejsze chipy będą dalej zmniejszać zużycie energii. Chip mógłby być bardziej wydajny i nie musiałby być znacząco większy.

iPhone 14-Chip

iPhone 14-Chip: TSMC osiąga granice możliwości

Jednakże obecnie najwyraźniej ten ambitny harmonogram uległ zaprzepaszczeniu. TSMC najwyraźniej napotyka problemy produkcyjne z nowym procesem 3nm, według najnowszego raportu w magazynie The Information. W rezultacie, harmonogram dla 3nm chip dla iPhone 13 jest zagrożony.

Przyjrzyjmy się pokrótce faktom: iPhone 13 przychodzi z rezerwą wydajności, która nie może być wyczerpana na smartfonie, bardziej na iPadzie, ale nawet tutaj trudno jest wcisnąć obecne chipy do ich granic, za co Apple nie jest przynajmniej częściowo winny. Niemniej jednak, jeszcze szybszy procesor jest dla wielu klientów powodem do aktualizacji. W przyszłym roku jednak Apple może użyć układu o tej samej szerokości strukturalnej trzeci rok z rzędu, co nigdy wcześniej się nie zdarzyło.

Około jedna czwarta obrotów TSMC o wartości 48,08 mld USD w ubiegłym roku została wygenerowana przez Apple. Jednak Apple jest również zależne od TSMC: Nikt inny nie jest w stanie produkować w tak dużych ilościach wysokiej klasy chipów dla iPhone’a, iPada, a teraz także dla komputerów Mac, więc obie firmy są od siebie silnie uzależnione, a ich współpraca będzie bezpieczna przez kolejne lata.

Related Posts

Pozostaw Komentarz

* Korzystając z tego formularza, wyrażasz zgodę na przechowywanie i przetwarzanie Twoich danych przez tę stronę.

Ta strona używa plików cookie, aby poprawić komfort korzystania z niej. Zakładamy, że się z tym zgadzasz, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuj Czytaj więcej