iPhone 14 Pro z Always on Display ?

przez Eryk

Zeszłoroczne modele iPhone’ów 13 Pro były pierwszymi smartfonami Apple wyposażonymi w wyświetlacze ProMotion 120 Hz. Dwa modele iPhone’ów 14 Pro nadal będą wyposażone w tę technologię. Ich wyświetlacze mogą jednak charakteryzować się tym razem większą zmiennością częstotliwości odświeżania.

 iPhone 14 Pro z Always on Display ?

iPhone 14 Pro z Always on Display ?

Aby wprowadzić wyświetlacze ProMotion do modeli iPhone 13 Pro, firma Apple wprowadziła technologię paneli LTPO o zmiennej częstotliwości odświeżania, która umożliwia zastosowanie bardziej energooszczędnego backplane’u – części odpowiedzialnej za włączanie i wyłączanie poszczególnych pikseli. W ten sposób ProMotion jest w stanie dynamicznie generować dużą liczbę klatek na sekundę, gdy użytkownicy tego potrzebują, zachowując jednocześnie żywotność baterii, gdy nie jest to konieczne.

Jednak w iPhone’ach 13 Pro i Pro Max wyświetlacze ProMotion są ograniczone do częstotliwości odświeżania ekranu od 10 Hz do 120 Hz. Jest to przeciwieństwo paneli LPTO stosowanych przez firmy Oppo i Samsung, których częstotliwość może spaść nawet do 1 Hz podczas wyświetlania statycznego obrazu lub gdy urządzenie jest nieaktywne.

Ross Young, analityk rynku wyświetlaczy, twierdzi, że „spodziewa się”, iż ekrany Pro Display zastosowane w telefonach iPhone 14 Pro i iPhone 14 Pro Max mogą pracować z częstotliwością 1 Hz. W zależności od tego, co postanowi zrobić Apple, technologia ta może utorować drogę do wydłużenia czasu pracy baterii lub wprowadzenia elementów wyświetlacza typu „always-on”.

Na przykład w modelach Apple Watch Series 7 zastosowano wyświetlacze LTPO, dzięki czemu czas pracy na baterii jest taki sam, jak w poprzednich modelach Apple Watch i wynosi do 18 godzin, mimo że mają one wyświetlacz typu Always-On. Podobnie jak w telefonach z systemem Android wyposażonych w LTPO, ta sama technologia w telefonie iPhone może wyświetlać godzinę, datę i wszystkie powiadomienia na ekranie przez cały czas, bez konieczności odblokowywania telefonu.

W ubiegłym roku dziennikarz Bloomberga Mark Gurman zasugerował, że firma Apple mogłaby zaoferować podobne funkcje w telefonie iPhone 13, ale tak się nie stało. Obecnie nie ma żadnych wiarygodnych przecieków wskazujących na to, że modele iPhone’a 14 Pro będą wyposażone w funkcję zawsze włączonego wyświetlacza. Nie oznacza to jednak, że Apple nas nie zaskoczy. Jeśli firma Apple rozszerzy zakres częstotliwości odświeżania swoich monitorów ProMotion, nie będzie żadnych ograniczeń technicznych, które mogłyby temu zapobiec.

Related Posts

Pozostaw Komentarz

* Korzystając z tego formularza, wyrażasz zgodę na przechowywanie i przetwarzanie Twoich danych przez tę stronę.

Ta strona używa plików cookie, aby poprawić komfort korzystania z niej. Zakładamy, że się z tym zgadzasz, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuj Czytaj więcej