iPhone z portem USB-C może stać się realnością

przez Eryk

Apple może być zmuszony do usunięcia portu Lightning z iPhone’a na rzecz USB-C, zgodnie z przepisami, które mają być przedstawione przez Komisję Europejską w przyszłym miesiącu, donosi Reuters.

Przepisy te ustanowiłyby wspólny port ładowania dla wszystkich telefonów komórkowych i innych istotnych urządzeń we wszystkich krajach Unii Europejskiej. Oczekuje się, że ten krok wpłynie przede wszystkim na Apple, ponieważ wiele popularnych urządzeń z Androidem jest już wyposażonych w porty USB-C.

iPhone z portem USB-C
Kabel USB‑C na Lightning(zdjecie:apple.com)

iPhone z portem USB-C

W 2018 roku Komisja Europejska próbowała osiągnąć ostateczne rozwiązanie w tej kwestii, ale nie udało jej się wejść w życie. W tym czasie Apple ostrzegał, że wymuszenie wspólnego portu ładowania na branży zdławiłoby innowacje i stworzyło odpady elektroniczne, ponieważ konsumenci zostali zmuszeni do przejścia na nowe kable.

Badanie oceny skutków przeprowadzone przez Komisję Europejską w 2019 r. wykazało, że połowa wszystkich kabli ładujących sprzedawanych z telefonami komórkowymi miała złącze USB micro-B, 29 procent miało złącze USB-C, a 21 procent złącze Lightning. W badaniu zaproponowano pięć opcji dla wspólnej ładowarki, z różnymi opcjami, które obejmują porty na urządzeniach i porty na adapterach zasilania.

W zeszłym roku debata rozgorzała na nowo, gdy Parlament Europejski przeważającą większością głosów opowiedział się za wspólną wersją ładowarki, jako główne korzyści podając mniejszą ilość odpadów środowiskowych i wygodę użytkowników.

Według źródeł agencji Reuters, władza wykonawcza Unii Europejskiej jest obecnie w trakcie opracowywania przepisów, które mają zostać przedstawione w przyszłym miesiącu.

Related Posts

Pozostaw Komentarz

* Korzystając z tego formularza, wyrażasz zgodę na przechowywanie i przetwarzanie Twoich danych przez tę stronę.

Ta strona używa plików cookie, aby poprawić komfort korzystania z niej. Zakładamy, że się z tym zgadzasz, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuj Czytaj więcej