Mac Studio: To pierwszy od lat nowy stacjonarny komputer Mac firmy Apple

przez Eryk

Mac Studio – pierwszy od lat całkowicie nowy komputer stacjonarny Mac. Komputer ten można najlepiej zaklasyfikować jako „Mac Pro light” lub „Mac mini Pro” w istniejącej ofercie produktów. Wypełnia on lukę, którą klienci często wypełniali potężnymi modelami iMac.

Mac Studio
Mac Studio (zdjecie:apple)

Mac mini był jednym z pierwszych komputerów Mac z własnym procesorem firmy Apple, a w tym samym czasie w ofercie firmy znajdował się wariant z układem Intela. W tamtym czasie firma Apple wbudowała układ M1 w obudowę zwykłego modelu. Nie brano pod uwagę zalet, jakie nowy układ scalony mógłby wnieść do konstrukcji całego komputera – inaczej jest w przypadku nowego Mac Studio.

Mac Studio jest podobny pod względem wielkości i wzornictwa do Maca mini, ale jest znacznie wyższy – nic dziwnego, skoro M1 Max i zupełnie nowy M1 Ultra to niezwykle wydajne urządzenia w kwadratowej obudowie o długości boku około 20 cm i wysokości około 10 cm.

Mac Studio: Są to dane dotyczące wydajności komputera Mac Pro mini firmy Apple

W Mac Studio bije oczywiście serce procesora zaprojektowane przez Apple. I to mocno bije. W podstawowej konfiguracji komputer jest już wyposażony w M1 Max, a na życzenie można go zamówić także z nowym M1 Ultra. Zintegrowano do 128 GB pamięci RAM, a w najwyższej konfiguracji nawet 20 rdzeni CPU jest wspomaganych przez 64 rdzenie GPU – jedno jest pewne: to nie jest maszyna do przeglądania Facebooka, ale bardzo wydajny komputer Mac, który zabłyśnie zwłaszcza w edycji wideo, grafice 3D, produkcji muzyki i podobnych zastosowaniach wymagających dużej wydajności. Nazwa „Mac Studio” nie jest więc przypadkowa.

Mac Studio oferuje mnóstwo portów

W porównaniu z komputerem Mac mini, ale także iMac, Mac Studio oferuje istne Eldorado złączy. Z tyłu znajdują się cztery porty Thunderbolt 4, interfejs 10 Gigabit Ethernet, dwa porty USB typu A, port HDMI i gniazdo do podłączania słuchawek.

Z przodu komputera Mac Studio model M1 Max ma dwa porty USB-C, a model M1 Ultra – dwa porty Thunderbolt 4. Ponadto w obu wariantach jest łatwo dostępne gniazdo kart SDXC. Urządzenie obsługuje łączność bezprzewodową za pośrednictwem WiFi 6 i Bluetooth 5. Największą różnicą w porównaniu z komputerem Mac Pro pod względem łączności jest to, że Mac Studio nie ma gniazd PCI Express.

Dostępność i cena Mac Studio

Tak duża moc ma swoją cenę. Dobra wiadomość: komputer Mac Studio jest znacznie tańszy od komputera Mac Pro. Zła wiadomość: mimo podobnego wyglądu, urządzenie jest znacznie droższe od komputera Mac mini. Z kolei Mac Studio z M1 Max kosztuje 10 799,00 zł, a wariant z M1Ultra jest dostępny od 20 799,00 zł. Rozszerzenie do pełnej wydajności procesora graficznego z 64 rdzeniami kosztuje dodatkowo 5000 zł. Klawiatura i mysz również kosztują dodatkowo. Mac Studio można zamawiać od dziś. Pierwsze jednostki zostaną dostarczone już 18 marca 2022 r.

Related Posts

Pozostaw Komentarz

* Korzystając z tego formularza, wyrażasz zgodę na przechowywanie i przetwarzanie Twoich danych przez tę stronę.

Ta strona używa plików cookie, aby poprawić komfort korzystania z niej. Zakładamy, że się z tym zgadzasz, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuj Czytaj więcej

Adblock Detected

Please support us by disabling your AdBlocker extension from your browsers for our website.