MacBook Pro M2 rozebrany: Stary model z nowym układem?

przez Eryk

Serwis iFixit przyjrzał się 13-calowemu MacBookowi Pro z układem M2 i porównał go z poprzednikiem. Wynik nie powinien być dużym zaskoczeniem.

MacBook Pro M2
iXimus / Pixabay

MacBook Pro M2 rozebrany: Stary model z nowym układem?

Zaledwie kilka dni temu YouTuber Luke Miani wykonał test i zainstalował nowy układ M2 w starym MacBooku Pro M1. Mimo wszystkich sztuczek, zamiana procesora nie udała się. Teraz eksperci z iFixit przyjrzeli się nowo wydanemu 13-calowemu MacBookowi Pro i porównali go z poprzednikiem. Szybko odkryli, że między obiema seriami modelowymi nie zmieniło się prawie nic. Nowe urządzenie można więc określić jako „notebook z odzysku”.

Nowy chip w starej obudowie

W zasadzie dziwi fakt, że Apple wciąż trzyma w swoim portfolio 13-calowego MacBooka Pro z uwzględnieniem Touch Bara. Firma zapowiedziała przecież nowego MacBooka Air z układem M2, a dwa całkowicie przeprojektowane modele Pro z większą mocą i nowym wyglądem oraz funkcjami są oferowane od końca 2021 roku. Apple stworzyło więc dobre alternatywy.

Zastosowanie nowego układu M2 nie zmieniło niczego – poza wydajnością – w 13-calowym MacBooku Pro. Apple udaje oszczędnego i nawet nie zadał sobie trudu, by sklasyfikować nowe urządzenie jako „prawdziwy, nowy” model. W końcu iFixit zwraca uwagę na filmie typu „rozbiórka”, że na spodzie obudowy wciąż można odczytać oznaczenie modelu „A2338”, które zdobiło już poprzednika.

Wewnątrz sprawy nie różnią się prawie wcale. Prawie wszystkie elementy są w dokładnie tym samym położeniu, więc próbowano też zmieścić nową płytkę logiczną i układ M2 w starej obudowie. Udało się to i udało się go nawet uruchomić. Potem jednak nie rozpoznał ani gładzika, ani klawiatury, więc próba – podobna do tej, którą podjął Miani – zakończyła się niepowodzeniem.

Jest jednak bezpośrednio widoczna różnica: w modelu podstawowym w nowym modelu zastosowano tylko jeden czip o pojemności 256 GB, podczas gdy wcześniej były to dwa układy o pojemności 128 GB każdy. Powoduje to również spadek wydajności w szybkościach transferu, które zostały już wcześniej zmierzone.

Co sądzicie o recyklingu Apple? Daj nam znać w komentarzach.

Related Posts

Pozostaw Komentarz

* Korzystając z tego formularza, wyrażasz zgodę na przechowywanie i przetwarzanie Twoich danych przez tę stronę.

Ta strona używa plików cookie, aby poprawić komfort korzystania z niej. Zakładamy, że się z tym zgadzasz, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuj Czytaj więcej