Najnowsze bety iOS i iPadOS 15 pozwalają aplikacjom na dostęp do większej ilości pamięci RAM

przez Eryk

Apple podejmuje poważne kroki, które pozwolą deweloperom poprawić wydajność swoich aplikacji na iPhone’ach i iPadach, dając aplikacjom możliwość dostępu do większej ilości pamięci RAM.

Najnowsze bety iOS i iPadOS 15 pozwalają aplikacjom na dostęp do większej ilości pamięci RAM

iOS i iPadOS 15 pozwalają aplikacjom na dostęp do większej ilości pamięci RAM

Obecnie aplikacje są ograniczone do ilości pamięci RAM, którą mogą wykorzystać, niezależnie od ilości dostępnej na urządzeniu. Na przykład, mimo że iPad Pro z najwyższej półki M1 jest wyposażony w 16 GB pamięci RAM, w systemie iPadOS 14 aplikacje mogą korzystać tylko z 5 GB. 16 GB pamięci RAM to największa ilość pamięci RAM, jaką kiedykolwiek oferował iPad, a ograniczenie do 5 GB oznacza, że aplikacje nie są w stanie wykorzystać nawet połowy tego, co iPad Pro ma do zaoferowania.

W drugich betach iOS i iPadOS 15, udostępnionych deweloperom wczoraj, Apple wprowadza nowe uprawnienie, które pozwoli ich aplikacjom wykorzystać więcej pamięci. Apple mówi, że to uprawnienie będzie informować system, że aplikacja „może działać lepiej poprzez przekroczenie domyślnego limitu pamięci aplikacji.” Dokumentacja Apple dla deweloperów nie określa, ile dodatkowej pamięci RAM aplikacja może pobrac, a także mówi, że jest to ograniczone do „obsługiwanych urządzeń.”

Kiedy iOS 15 i iPadOS 15

Podczas gdy Apple nie określa ilości dodatkowej pamięci RAM, o którą może poprosić aplikacja, sformułowanie dokumentacji, która doradza deweloperom, aby użyć funkcji do „określenia ilości dostępnej pamięci”, sugeruje pułap pamięci, o którą mogą poprosić aplikacje, może być stosunkowo wysoki.

Jest mało prawdopodobne, że Apple pozwoli deweloperom wykorzystać pełną ilość pamięci na urządzeniu. Podczas gdy taki scenariusz może być przydatny dla high-endowych aplikacji profesjonalnych na iPadzie Pro, to znacznie spowolni system i utrudni wielozadaniowość z różnymi aplikacjami. Użytkownicy iPada Pro, a ostatnio przede wszystkim iPada Pro M1, skarżyli się, że iPadOS ogranicza prawdziwą potencjalną wydajność iPada.

Pomimo nadziei wielu użytkowników, iPadOS 15 nie wprowadził żadnych znaczących funkcji, które w pełni wykorzystywałyby możliwości sprzętowe iPada, a konkretnie iPada Pro z M1. Jednak możliwość zażądania przez aplikacje dostępu do większej ilości pamięci RAM na urządzeniu będzie bardzo pomocna, aby aplikacje mogły w jeszcze większym stopniu wykorzystać to, co urządzenie ma do zaoferowania.

Nowe uprawnienie jest dostępne dla deweloperów do testowania, ale nie zostanie udostępnione aplikacjom w App Store aż do jesieni tego roku, kiedy to iOS i iPadOS 15, a także watchOS 8, tvOS 15 i macOS Monterey zostaną udostępnione.

Related Posts

Pozostaw Komentarz

* Korzystając z tego formularza, wyrażasz zgodę na przechowywanie i przetwarzanie Twoich danych przez tę stronę.

Ta strona używa plików cookie, aby poprawić komfort korzystania z niej. Zakładamy, że się z tym zgadzasz, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuj Czytaj więcej