Ostrzeżenie dotyczące Apple Time Capsule / AirPort

przez Eryk

Stare rozwiązanie Apple do tworzenia kopii zapasowych Time Capsule może być bombą zegarową dla wielu użytkowników, którzy wciąż korzystają z tego sprzętu. Dyski firmy Seagate, które zawierają urządzenia, są dotknięte błędem, który może prowadzić do utraty danych, ostrzega obecnie berlińska firma zajmująca się odzyskiwaniem danych.

Dla tych, którzy wciąż polegają na Time Capsule, aby regularnie tworzyć kopie zapasowe swoich komputerów Mac, to odkrycie dokonane przez berlińskiego dostawcę usług odzyskiwania danych powinno być interesujące. Firma tłumaczy, że w Time Capsule występuje błąd, który może doprowadzić do awarii urządzenia i utraty danych.

Apple Time Capsule / AirPort
Apple Time Capsule Airport ( zdjęcie: Apple)

Apple Time Capsule / AirPort

Według firmy zajmującej się odzyskiwaniem danych, przyczyną podatności na atak jest problem konstrukcyjny związany z używanymi dyskami twardymi. Nośniki kopii zapasowych sprzedawane przez Apple opierają się na dysku twardym firmy Seagate typu Grenada (ST3000DM001 / ST2000DM001 2014-2018. Model ten opiera się na dwóch materiałach w obszarze, w którym zaparkowane są głowice odczytu dysków twardych. Konstelacja dysku Seagate powoduje ryzyko pęknięcia podpory. W wyniku tego dyski ulegają uszkodzeniu podczas dalszego użytkowania i często stają się całkowicie bezużyteczne – twierdzą ratownicy danych.

Problemy z typem dysku twardego są znane od dawna
Problem ten dotyczy logicznie wszystkich dysków twardych firmy Seagate wspomnianego typu. Problem ten jest jednak znany od dawna. Co najmniej od 2016 roku producenci i sprzedawcy byli świadomi istnienia podatności, ale nigdy nie było odpowiedniej informacji lub wycofania produktu.

Według ekspertów problem dotyczy przede wszystkim urządzeń Apple GEräte o numerach modelowych ME177Z/A i ME182Z/A. Apple zaprzestało produkcji tego produktu już w 2018 roku, użytkownicy urządzeń powinni natychmiast wycofać je z użytku. Ci, którzy czują się odważni, mogą spróbować wymienić wrażliwy dysk twardy Seagate na inny model. Więcej informacji można znaleźć tutaj.

Related Posts

Pozostaw Komentarz

* Korzystając z tego formularza, wyrażasz zgodę na przechowywanie i przetwarzanie Twoich danych przez tę stronę.

Ta strona używa plików cookie, aby poprawić komfort korzystania z niej. Zakładamy, że się z tym zgadzasz, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuj Czytaj więcej