Procesor graficzny Apple M1 Max jest tak efektywny jak desktopowy układ GPU Nvidia RTX 2080 i konsola do gier Sony PS5

przez Eryk

Apple robi imponujące roszczenia dotyczące wydajności swoich nowych układów M1 Pro i M1 Max. W tym kontekście imponujące jest to, że M1 Max ma nawet na papierze więcej mocy GPU niż PlayStation 5 firmy Sony.

Apple M1 Max jest tak efektywny jak desktopowy układ GPU Nvidia RTX 2080 i konsola do gier Sony PS5
Procesor graficzny M1 Max zapewnia wyjątkową wydajność w przeliczeniu na wat. (Obraz: Apple)

M1 Maksymalna wydajność

Układ SoC (System on a Chip) M1 Max można skonfigurować tak, aby zawierał procesor graficzny z maksymalnie 32 rdzeniami, jeśli zamówi się go w Apple Online Store – to ogromny skok w porównaniu z 8-rdzeniowym procesorem graficznym oferowanym przez układ M1.

Apple twierdzi, że przy maksymalnej wydajności grafiki M1 Max zużywa o 70 procent mniej energii niż laptop PC z dyskretną kartą graficzną. Apple obiecuje również, że nowy SoC będzie oferował „podobną wydajność” do „profesjonalnego laptopa z wysokowydajnym dyskretnym procesorem graficznym” przy jednoczesnym zużyciu 100 watów mniej energii.

Aby udowodnić te twierdzenia, Apple przetestowało 16-calowego MacBooka Pro z układem M1 Max, wyposażonego w 10-rdzeniowy procesor, 32-rdzeniowy procesor graficzny i 64 GB pamięci operacyjnej, przeciwko MSI GE76 Raider i Razer Blade 15 Advanced. Jeśli chodzi o wydajność GPU, Notebookcheck oszacował, ile teraflopów mogą obsłużyć nowe SoC M1 Pro i M1 Max, bazując na informacjach od Apple. Poniżej przedstawiamy wyniki:

  • M1 8-Kern = 2,6 TF
  • M1 Pro 14-Kern = 4,5 TF
  • M1 Pro 16-Kern = 5,2 TF
  • M1 Max 24-Kern = 7,8 TF
  • M1 Max 32-Kern = 10,4 TF

Aby lepiej ocenić wartości w relacji, warto przyjrzeć się światu konsol do gier wideo. Pod względem obliczeniowym, układ M1 Max z 32 rdzeniami GPU może obsłużyć więcej teraflopów wydajności graficznej niż PlayStation 5 firmy Sony, które osiąga maksymalnie 10,28 teraflopów.

Apple M1 Max jest tak efektywny jak desktopowy układ GPU Nvidia RTX 2080 i konsola do gier Sony PS5

Należy tutaj zaznaczyć, że dane Notebookcheck są oparte na szacunkach, a nie testach w świecie rzeczywistym, ale dopóki nowe laptopy nie trafią do rąk klientów w przyszłym tygodniu, tylko na nich możemy polegać. Jak pisze również YouTuber ZoneOfTech na Twitterze, układ M1 Max może odczytać do 7,4 GB na sekundę, co jest szybsze niż prędkość odczytu SSD w PlayStation 5, która wynosi 5,5 GB.

Nowe MacBooki Pros są droższe od PlayStation 5, ale i tak imponujące jest to, że Apple prezentuje przenośny notebook, który może rywalizować z wysokiej klasy konsolą do gier. Jak wspomniano wcześniej, te roszczenia są tylko na papierze. Prawdziwe testy wydajności i szybkości zostaną z pewnością przeprowadzone wkrótce po dostarczeniu nowych MacBooków Pros do klientów w przyszłym tygodniu.

Related Posts

Pozostaw Komentarz

* Korzystając z tego formularza, wyrażasz zgodę na przechowywanie i przetwarzanie Twoich danych przez tę stronę.

Ta strona używa plików cookie, aby poprawić komfort korzystania z niej. Zakładamy, że się z tym zgadzasz, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuj Czytaj więcej