Procesory AMD Ryzen serii 7000 Mobile o 30% szybsze niż M1 Pro

przez Eryk

Podczas gdy marketing Intela skupia się obecnie na „najszybszym na świecie procesorze mobilnym” dla laptopów o dużej mocy, AMD pokazuje na targach CES 2023, że istnieje inny sposób. Producent układów scalonych twierdzi, że nowa seria procesorów Ryzen 7040 nie tylko osiąga nowe, wysokie poziomy wydajności, ale także pracuje wyjątkowo wydajnie. Firma AMD nie boi się odważnego porównania z serią M-chipów Apple.

AMD Ryzen serii 7000

AMD wprowadza nowego konkurenta dla układów M firmy Apple

Układy z serii AMD Ryzen 7040 są przeznaczone do „ultracienkich” notebooków i są produkowane w procesie 4nm. Najlepszy model to Ryzen 9 7940HS.

Ryzen 9 7940HS ma 8 rdzeni, 16 wątków i prędkość 5,2 GHz. Podczas ogłoszenia prezes firmy AMD, Lisa Su, wygłosiła śmiałe twierdzenia na temat wydajności układu, mówiąc, że jest on do 30% szybszy niż M1 Pro firmy Apple. W przypadku konkretnych zadań AMD twierdzi, że układ jest o 34% szybszy niż M1 Pro w przypadku obciążeń wieloprocesorowych.

Głównym celem Apple Silicon SoC (System on a Chip) jest oszczędność energii. W tej dziedzinie AMD twierdzi, że nowa seria Ryzen 7040 oferuje ponad 30 godzin odtwarzania wideo w notebookach. Bezpośrednio z serią układów scalonych zintegrowany jest Ryzen AI – silnik sztucznej inteligencji wbudowany w procesor. Według firmy układy AMD skonfigurowane z Ryzen AI są o 20% szybsze w zadaniach związanych z AI niż układ M2 firmy Apple, a przy tym rzekomo o 50% bardziej energooszczędne.

Procesory AMD Ryzen serii 7000 Mobile wprowadzają nową technologię Ryzen AI

Tylko niezależne benchmarki będą w stanie pokazać nam, czy te twierdzenia odpowiadają rzeczywistości, ale AMD już teraz daje nam przedsmak. Aby zademonstrować wydajność nowego układu, firma AMD porównała wydajność wysokiej klasy układu Intela, M1 Pro, oraz swojego nowego procesora Ryzen 9 7940HS podczas renderowania obiektu w aplikacji Blender. Na pokazanym na scenie filmie poklatkowym M1 Pro pozostaje w tyle za Ryzenem 9 7940HS podczas renderowania obiektu.

Procesory AMD Ryzen serii 7000 Mobile o 30% szybsze niż M1 Pro

Warto zauważyć, że M1 Pro ma już ponad rok, podczas gdy seria Ryzen 7040 firmy AMD będzie dostępna w komercyjnych laptopach od marca 2023 roku. W tym miejscu warto też wziąć pod uwagę, że M1 Pro nie jest najmocniejszym układem Apple dla laptopów. Tutaj AMD musiałoby użyć do porównania M1 Max, co niestety nie miało miejsca. Jedno jest jednak pewne: konkurencja stymuluje biznes, a AMD pokazuje, że Apple musi nadal się starać. Tymczasem Apple pracuje nad układami M2 Pro, Max i Ultra, które prawdopodobnie znów podniosą poprzeczkę.

Related Posts

Pozostaw Komentarz

* Korzystając z tego formularza, wyrażasz zgodę na przechowywanie i przetwarzanie Twoich danych przez tę stronę.

Ta strona używa plików cookie, aby poprawić komfort korzystania z niej. Zakładamy, że się z tym zgadzasz, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuj Czytaj więcej