Tryb Blokady w iOS 16 z „ekstremalnym” poziomem bezpieczeństwa

przez Eryk

Apple zapowiedziało specjalny tryb blokady dla iOS 16, czyli nowe „ekstremalne” zabezpieczenie, które ma blokować ukierunkowane ataki na osoby (np. polityków, dziennikarzy itp.). Funkcja ta poważnie ogranicza Wiadomości, Safari, usługi Apple i inne funkcje, aby zmniejszyć punkty końcowe dla ataków hakerskich za pomocą oprogramowania takiego jak Pegasus.

Tryb Blokady, nowa funkcja w iOS 16

Tryb Blokady, nowa funkcja w iOS 16

Tryb blokowania, który startuje wraz z iOS 16, iPadOS 16 i macOS Ventura jesienią, to opcjonalna ochrona dla bardzo małej liczby użytkowników, którzy spotykają się z poważnymi, ukierunkowanymi zagrożeniami dla ich cyfrowego bezpieczeństwa.

W momencie uruchomienia, tryb Block Mode zawiera następujące zabezpieczenia:

  • Komunikaty: Większość typów załączników wiadomości innych niż obrazy jest blokowana. Niektóre funkcje, takie jak podgląd linków, są wyłączone.
  • Przeglądanie stron internetowych: Niektóre złożone technologie internetowe, takie jak kompilacja JavaScript w trybie just-in-time (JIT), są wyłączone, chyba że użytkownicy wyłączą zaufaną witrynę z trybu blokowania.
  • Usługi Apple: Przychodzące zaproszenia i żądania usług, w tym połączenia FaceTime, są blokowane, jeśli użytkownicy wcześniej nie zadzwonili lub nie wysłali żądania do inicjatora.
    Połączenia przewodowe z komputerem lub akcesorium są blokowane, gdy iPhone jest zablokowany.
  • Nie można zainstalować profili konfiguracyjnych, a urządzenie nie może zalogować się do systemu zarządzania urządzeniami mobilnymi (MDM), gdy włączony jest tryb blokady.

Apple twierdzi, że z czasem chce nadal ulepszać tryb blokowania i dodawać nowe zabezpieczenia. Aby zachęcić społeczność badaczy bezpieczeństwa do wyrażania opinii i współpracy, Apple stworzyło również nową kategorię w programie Apple Security Bounty. Nagradza badaczy, którzy znajdą obejścia trybu blokowania, które pomogą ulepszyć zabezpieczenia. Bounty zostanie podwojone za kwalifikowane znaleziska obejmujące tryb blokowania, aż do maksymalnej kwoty 2 milionów dolarów.

Apple, oprócz ewentualnych odszkodowań z pozwu przeciwko NSO Group, przekazuje również darowiznę w wysokości kilkudziesięciu milionów dolarów amerykańskich na wsparcie organizacji, które badają, wykrywają i zapobiegają wysoce ukierunkowanym cyberatakom, w tym wymierzonym w prywatne firmy, które wykorzystują sponsorowane przez państwo oprogramowanie szpiegowskie z intencjami najemników.

Related Posts

Pozostaw Komentarz

* Korzystając z tego formularza, wyrażasz zgodę na przechowywanie i przetwarzanie Twoich danych przez tę stronę.

Ta strona używa plików cookie, aby poprawić komfort korzystania z niej. Zakładamy, że się z tym zgadzasz, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuj Czytaj więcej