tvOS 15 to niewielka aktualizacja, ale wnosi dwie ważne nowe funkcje do Apple TV

przez Eryk

iOS 15 i macOS Monterey były zdecydowanie gwiazdami konferencji WWDC21, podczas gdy tvOS 15 nie przyciągnął większej uwagi na scenie. Mimo to, Apple dodał w tym roku dwie ważne nowe funkcje dla użytkowników Apple TV: Spatial Audio (dźwięk 3D) podczas korzystania ze słuchawek AirPods oraz ulepszona obsługa głośnika HomePod mini.

tvOS 15 to niewielka aktualizacja, ale wnosi dwie ważne nowe funkcje do Apple TV
Apple TV 4K

Spatial Audio

Oprócz SharePlay (który pozwala na oglądanie filmu lub serialu z kimś przez FaceTime) i nowej sekcji osobistych sugestii, są dwie rzeczy w tvOS 15, które są zdecydowanie warte podkreślenia.

Spatial Audio to funkcja wprowadzona w systemie iOS 14, która przy użyciu technologii Dolby pozwala stworzyć wrażenie głębi dźwięku w filmach. W systemie iOS funkcja Spatial Audio with Head Tracking wykorzystuje specjalne czujniki do wykrywania położenia iPhone’a lub iPada, a także słuchawek AirPods, aby stworzyć wrażenie, że dźwięk dobiega z urządzenia. Nie zostało to nigdy zaimplementowane w Apple TV i Mac z powodu braku takich czujników. Jednak dla tvOS 15 (i macOS Monterey również), Apple pracuje nad nowym sposobem, aby włączyć tę funkcję.

System wykorzystuje teraz czujniki AirPods, aby analizować, w którą stronę zwrócony jest użytkownik, gdy rozpoczyna odtwarzanie filmu. Jeśli użytkownik wstanie i poruszy się, pozycja jest ponownie pytana o aktualizację dźwięku 3D. Całość działa z materiałem w stereo, 5.1, 7.1 oraz z Dolby Atmos.

tvOS 15 ułatwia też podłączanie słuchawek AirPods do Apple TV. Podobnie jak na komputerach Mac, na Apple TV pojawi się teraz wyskakujące okienko, gdy urządzenie wykryje, że korzystasz ze słuchawek AirPods. Następnie, słuchawki AirPods mogą być używane na telewizorze za pomocą jednego kliknięcia Siri Remote. Dodatkowo Apple pozwala na szybkie włączanie i wyłączanie dźwięku przestrzennego w Centrum sterowania.

HomePod mini jako standardowy głośnik

W zeszłym roku, wraz z tvOS 14, Apple dodało możliwość ustawienia pary HomePods jako domyślnych głośników dla Apple TV. Wraz z pojawieniem się HomePoda mini w październiku, opcja ta nie została niestety rozszerzona na mniejszego HomePoda.

Na szczęście, dzięki tvOS 15, użytkownicy mogą teraz ustawić parę HomePod mini stereo jako domyślne głośniki dla Apple TV. Po włączeniu tej opcji, użytkownicy nie będą musieli wybierać HomePods z listy AirPlay za każdym razem, gdy będą chcieli użyć ich do słuchania utworu lub oglądania filmu. Pozwala to również na odtwarzanie dźwięków systemowych na głośnikach HomePods, co nie działa przez AirPlay.

Jasne, HomePod mini nie ma tak wyrafinowanego sprzętu z wieloma wewnętrznymi głośnikami i świadomością przestrzenną jak ten duży, ale stereofoniczna para HomePod mini zdecydowanie brzmi znacznie lepiej niż wbudowane głośniki w wielu telewizorach. A teraz, gdy zwykły HomePod został wycofany z produkcji, jest to świetna opcja dla użytkowników Apple TV.

Related Posts

Pozostaw Komentarz

* Korzystając z tego formularza, wyrażasz zgodę na przechowywanie i przetwarzanie Twoich danych przez tę stronę.

Ta strona używa plików cookie, aby poprawić komfort korzystania z niej. Zakładamy, że się z tym zgadzasz, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuj Czytaj więcej