Używanie prywatnych adresów Wi-Fi w systemach iOS 14, iPadOS 14 i watchOS 7

przez Eryk
Aby jeszcze bardziej chronić Twoją prywatność, iPhone, iPad, iPod touch lub Apple Watch może używać innego adresu MAC w każdej sieci Wi-Fi. Aby komunikować się z siecią Wi-Fi, urządzenie musi się zidentyfikować w sieci za pomocą unikatowego adresu sieciowego zwanego MAC (Media Access Control). Jeśli urządzenie zawsze używa tego samego adresu MAC sieci Wi-Fi we wszystkich sieciach, operatorzy sieci i inni obserwatorzy sieci mogą w miarę upływu czasu łatwiej powiązać ten adres z aktywnością sieciową i lokalizacją urządzenia. Umożliwia to śledzenie lub profilowanie użytkowników i dotyczy wszystkich urządzeń we wszystkich sieciach Wi-Fi. Aby zmniejszyć to ryzyko naruszenia prywatności, systemy iOS 14, iPadOS 14 i watchOS 7 używają innego adresu MAC dla każdej sieci Wi-Fi. Ten unikatowy, statyczny adres MAC jest prywatnym adresem Wi-Fi urządzenia tylko dla tej sieci.

Dołączanie do sieci Wi-Fi z adresem prywatnym

Używanie prywatnego adresu Wi-Fi nie wpływa na sposób przyłączania się do większości sieci Wi-Fi ani sposób używania ich. Połącz się z siecią Wi-Fi w zwykły sposób.
  • Jeśli router Wi-Fi jest skonfigurowany do informowania za każdym razem, gdy nowe urządzenie dołącza do sieci, otrzymasz powiadomienie, gdy urządzenie po raz pierwszy dołączy z adresem prywatnym.
  • Jeśli sieć nie może używać adresu prywatnego w celu zapewnienia kontroli rodzicielskiej lub zidentyfikowania urządzenia jako uprawnionego do przyłączenia, możesz przestać używać adresu prywatnego w tej sieci.
  • Niekiedy sieć może pozwolić na dołączenie z adresu prywatnego, ale nie będzie można połączyć się z Internetem. Jeśli tak się stanie, możesz przestać używać adresu prywatnego w tej sieci.

Włączanie lub wyłączanie adresu prywatnego w sieci

Możesz przestać używać adresu prywatnego w dowolnej sieci lub wznowić używanie go. Aby zwiększyć poziom prywatności, pozostaw to ustawienie włączone dla wszystkich sieci, które je obsługują.

iPhone, iPad lub iPod touch

  1. Otwórz aplikację Ustawienia, a następnie stuknij pozycję Wi-Fi.
  2. Stuknij przycisk informacji obok sieci.
  3. Stuknij opcję Adres prywatny. Jeśli urządzenie dołączyło do sieci bez użycia adresu prywatnego, informacje, dlaczego tak się stało, znajdują się w ostrzeżeniu dotyczącym prywatności.
iPadOS 14 i watchOS 7

Apple Watch

  1. Otwórz aplikację Ustawienia, a następnie stuknij pozycję Wi-Fi.
  2. Stuknij nazwę sieci, do której dołączył zegarek. Jeśli zegarek nie dołączył jeszcze do sieci, przesuń palcem w lewo po jej nazwie i stuknij przycisk Więcej iPadOS 14 i watchOS 7.
  3. Stuknij opcję Adres prywatny.
iPadOS 14 i watchOS 7

Więcej informacji

  • Jeśli usuniesz z urządzenia całą zawartość i wszystkie ustawienia lub użyjesz funkcji Wyzeruj ustawienia sieciowe, przy następnym łączeniu się z siecią Wi-Fi urządzenie użyje innego prywatnego adresu Wi-Fi.

POWIĄZANE POSTY

Pozostaw komentarz

* Korzystając z tego formularza wyrażają Państwo zgodę na przechowywanie i przetwarzanie Państwa danych przez tę stronę internetową.

Ta strona używa plików cookie w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Zakładamy, że się z tym zgadzasz, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuj Czytaj więcej