W ten sposób sprawdzisz, czy Twoje aplikacje są gotowe na Apple Silicon (chip M1)

przez Eryk

Teraz, gdy komputery Mac M1 są dostępne, a programiści aktualizują swoje aplikacje pod kątem oficjalnej obsługi M1, możesz się zastanawiać, które aplikacje są zoptymalizowane pod kątem Apple Silicon. Przygotowaliśmy listę sposobów szybkiego sprawdzania zgodności aplikacji.

Co to są uniwersalne aplikacje macOS?

Firma Apple wprowadziła na rynek pierwszą generację komputerów Apple Silicon Mac z nowymi komputerami MacBook Air, MacBook Pro i Mac mini. Sercem nowych komputerów Mac jest układ M1. Jako System-on-a-Chip (SoC), M1 łączy kilka potężnych technologii w jednym chipie i zapewnia znacznie większą wydajność i efektywność.

M1 jest oparty na architekturze ARM, dlatego poprzednie oprogramowanie nie może być uruchamiane natywnie na urządzeniach. Dlatego Apple zapewnia technologię o nazwie Rosetta 2, która sprawia, że ​​oprogramowanie x86 dla komputerów Mac działa na nowym chipie. Celem jest jednak, aby programiści dostosowali swoje aplikacje do nowej architektury, co już jest pilnie wykonywane.

Apple używa terminu „Universal” w odniesieniu do aplikacji zoptymalizowanych pod kątem Apple Silicon / M1 (które współpracują również z Intelem). Przed przejściem na M1 Mac warto sprawdzić, czy Twoja własna biblioteka aplikacji ma już dostęp do pełnej wydajności komputerów M1 Mac, czyli czy są to aplikacje uniwersalne.

Czy moja aplikacja jest zgodna z Apple Silicon?

Istnieje kilka sposobów sprawdzenia, czy Twoja własna biblioteka aplikacji jest już „gotowa na Apple Silicon”:

Informacje o aplikacji wskazują, czy jest to aplikacja „uniwersalna”, czy oparta na technologii „Intel”. Aby to zrobić, wystarczy kliknąć aplikację prawym przyciskiem myszy w Finderze i wywołać „Informacje” (alternatywnie: kombinacja klawiszy „Command-I”)
Za pomocą menu (w lewym górnym rogu w systemie macOS)> „Informacje o tym komputerze Mac”> „Raport systemowy”> „Oprogramowanie”> „Aplikacje”. Wszystkie zainstalowane aplikacje są tutaj wymienione i widać, czy jest to aplikacja uniwersalna.
Istnieje dodatkowe oprogramowanie, które może wyraźnie pokazać podstrukturę aplikacji. Te aplikacje pomocnicze obejmują: Silicon Info, Silicon, Go64 i Uni Detector.
Bazy danych: Wszystkie gry zoptymalizowane pod kątem M1 można znaleźć w dokumencie Google autorstwa programisty Thomasa Schranza. Przegląd aktualnej kompatybilności (w tym kompatybilności z Rosetta 2) można znaleźć na stronie internetowej „Czy Apple silikon jest gotowy?”.

Zrodlo: macerkopf

Related Posts

Pozostaw Komentarz

* Korzystając z tego formularza, wyrażasz zgodę na przechowywanie i przetwarzanie Twoich danych przez tę stronę.

Ta strona używa plików cookie, aby poprawić komfort korzystania z niej. Zakładamy, że się z tym zgadzasz, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuj Czytaj więcej