W UE USB-C jako standard od 2024 roku

przez Eryk

Przedstawiciele władz ustawodawczych Unii Europejskiej uzgodnili rozporządzenie, zgodnie z którym w przyszłości dla smartfonów w UE będzie obowiązywał jednolity standard złącz i kabli do ładowania. W związku z tym do jesieni 2024 r. urządzenia muszą być wyposażone w port USB-C umożliwiający ładowanie za pośrednictwem kabla.

USB-C

Rozporządzenie będzie miało również zastosowanie do innych urządzeń elektronicznych, takich jak tablety, aparaty cyfrowe, słuchawki, przenośne konsole do gier wideo i czytniki elektroniczne.

UE uzgodniła standard portu ładowania


Od 2024 r. USB-C stanie się jednolitym standardem dla portów ładowania i kabli ładujących. O przepisach tych dyskutowano od lat, ale dziś rano, po negocjacjach między różnymi organami UE, osiągnięto porozumienie co do ich zakresu i szczegółów.

Komisja Rynku Wewnętrznego i Ochrony Konsumentów Parlamentu Europejskiego ogłosiła tę wiadomość na Twitterze przed dzisiejszą konferencją prasową.

Przepisy muszą zostać przyjęte przez Parlament Europejski i Radę UE w tym roku, ale prawdopodobnie będzie to tylko formalność. W komunikacie prasowym Parlament Europejski poinformował, że prawo to wejdzie w życie „do jesieni 2024 roku”.

„Dziś urzeczywistniliśmy w Europie jednolitą ładowarkę” – powiedział w oświadczeniu sprawozdawca Parlamentu Europejskiego Alex Agius Saliba. „Europejscy konsumenci od dawna są sfrustrowani koniecznością stosowania wielu ładowarek przy każdym nowym urządzeniu. Teraz będą mogli używać jednej ładowarki do wszystkich swoich przenośnych urządzeń elektronicznych.”

Porozumienie miałoby największy wpływ na firmę Apple, ponieważ jest ona jedynym liczącym się producentem smartfonów, który nadal stosuje własne złącze zamiast USB-C.

Ładowanie bezprzewodowe

W komunikacie prasowym UE wyraźnie stwierdzono, że przepisy dotyczą urządzeń, które są ładowane za pomocą kabla, co oznacza, że urządzenie ładowane wyłącznie bezprzewodowo nie musi być wyposażone w port USB-C. Przepisy będą również obejmować postanowienia dotyczące ładowarek bezprzewodowych oraz harmonizacji norm dotyczących szybkiego ładowania.

Insiderzy od dawna podejrzewali, że iPhone’a będzie można ładować tylko bezprzewodowo. Niemniej jednak pojawiły się także doniesienia, że firma Apple może przygotowywać się do przejścia na ładowanie iPhone’ów przez złącze USB-C. Bloomberg poinformował w zeszłym miesiącu, że firma wewnętrznie testuje iPhone’y ze złączem USB-C, a analityk Apple, Ming-Chi Kuo, twierdzi, że zmiana może nastąpić już w przyszłym roku. Oprócz smartfonów firma Apple jest wielkim zwolennikiem standardu USB-C i stosuje go już w swoich laptopach i iPadach wyższej klasy.

Related Posts

Pozostaw Komentarz

* Korzystając z tego formularza, wyrażasz zgodę na przechowywanie i przetwarzanie Twoich danych przez tę stronę.

Ta strona używa plików cookie, aby poprawić komfort korzystania z niej. Zakładamy, że się z tym zgadzasz, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuj Czytaj więcej