Windows 11 nie będzie działał na komputerach Mac

przez Eryk

Windows 11 wywołał sporo szumu, ale jeden mały szczegół pozostawał w dużej mierze ukryty aż do teraz. System Windows 11 nie będzie działał na komputerach Mac z procesorem Intel.

Dzięki Bootcamp system Windows można zainstalować także na komputerach Mac. Tak było do tej pory – przynajmniej gdy wyposażony jest w procesor Intela. Ale to się zmienia wraz z wydaniem Windows 11. Nowy system operacyjny został przeprojektowany nie tylko wizualnie, ale także technicznie i oferuje nawet możliwość uruchamiania aplikacji na Androida. Ale nowością jest też to, że Windows 11 nie uruchamia się już automatycznie na każdym komputerze z architekturą Intel X86.

Windows 11 nie będzie działał na komputerach Mac
Windows 11 ( zdjęcie: Microsoft)

Zamiast tego Microsoft zdecydował się na znaczne zwiększenie wymagań sprzętowych dla Windows 11. System operacyjny wymaga 64-bitowego procesora o taktowaniu 1 GHz, 4 GB pamięci RAM i 64 GB przestrzeni dyskowej. Ponadto na wyposażeniu ma być karta graficzna kompatybilna z DirectX 12 oraz wsparcie dla TPM 2.0.

Windows 11 nie będzie działał na komputerach Mac

I właśnie trzy ostatnie litery stanowią problem: TPM, a właściwie TMP 2.0. Skrót ten oznacza Trusted Platform Module. Jest to układ, który ma zapewnić zwiększenie bezpieczeństwa systemu operacyjnego. Zarządza on kluczami kryptograficznymi, a niestety nie każdy komputer posiada TMP 2.0, który został wprowadzony w 2014 roku. Nie jest on obecny w przepisach dotyczących domowych komputerów stacjonarnych, ale z pewnością można go dodać. Microsoft opublikował listę procesorów, która pokazuje, na których komputerach będzie działał Windows 11, a na których nie.

Po długiej preambule przychodzi to, co było do przewidzenia: Apple nie wbudował obsługi TPM 2.0 w swoje komputery Mac. Chociaż Apple może włączyć wsparcie poprzez aktualizację oprogramowania, ale to zależy wyłącznie od Apple. Ponieważ Apple wychodzi z rynku Intela, jest mało prawdopodobne, że jakiekolwiek aktualizacje zostaną tu dokonane.

Kiedy będzie dostępny Windows 11 ?

Nadal możliwe jest uruchomienie systemu Windows 11 w maszynie wirtualnej. Windows 11 ma się pojawić już jesienią 2021 roku. Oczywiście, Windows 10 może być nadal używany.

Related Posts

Pozostaw Komentarz

* Korzystając z tego formularza, wyrażasz zgodę na przechowywanie i przetwarzanie Twoich danych przez tę stronę.

Ta strona używa plików cookie, aby poprawić komfort korzystania z niej. Zakładamy, że się z tym zgadzasz, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuj Czytaj więcej