Wzrost wydajności: pierwsze 3nm chipy dla iPhone’ów i Maców już w 2022 roku

przez Eryk

Obecne układy Apple A14 i M1 oparte są na technologii 5nm – ale trwają już prace nad następcą tego procesu. Apple i jego partner TSMC mają plany zmniejszenia rozmiaru chipa do 3nm. Przynosi to wiele korzyści.

Według raportu Insidera, niektóre z kluczowych urządzeń w ofercie Apple na przyszły rok 2022 mogą dostać duży wzrost wydajności z nowymi procesorami produkowanymi w procesie 3nm przez Taiwan Semiconductor Manufacturing Company (TSMC). Tak wynika z raportu DigiTimes (via MacRumors).

3nm chipy dla iPhone’ów i Maców już w 2022 roku

Powołując się na źródła branżowe, DigiTimes donosi, że TSMC jest na dobrej drodze, aby wprowadzić swój proces 3nm do masowej produkcji w drugiej połowie 2022 roku. Mówi się, że testy już się powiodły i TSMC znalazło swojego pierwszego dużego klienta: Apple. Chipy będą przeznaczone albo dla iPhone lub Mac, mówi DigiTimes.

Ten nowy raport jest bezpośrednim potwierdzeniem przecieku z czerwca. W tym czasie mówiono, że Apple ma wielkie plany związane z procesem 3nm. Wraz z TSMC, firma przygotowywała technologię do oceny ryzyka w 2021 roku, a następnie masowej produkcji w 2022 roku, choć żadna konkretna linia produktów Apple nie została wymieniona. W ostatnim raporcie Nikkei Asia stwierdzono, że nowe chipy zostaną po raz pierwszy wykorzystane w modelu iPad Pro w 2022 roku. Procesor iPhone’a byłby wtedy produkowany w procesie 4nm.

Oto co proces technologiczny 3nm ma do zaoferowania

Niezależnie od tego, gdzie będą one stosowane, interesujący jest wzrost prędkości i oszczędności energii, z których będziemy czerpać zyski. Według TSMC, nowy proces 3nm zwiększa wydajność nawet o 15 procent. Oczekuje się również, że będzie on do 25 procent bardziej wydajny niż obecna technologia 5nm.

Related Posts

Pozostaw Komentarz

* Korzystając z tego formularza, wyrażasz zgodę na przechowywanie i przetwarzanie Twoich danych przez tę stronę.

Ta strona używa plików cookie, aby poprawić komfort korzystania z niej. Zakładamy, że się z tym zgadzasz, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuj Czytaj więcej