iPad Pro 2022 w technologii 3nm, a iPhone 14 w 4nm

przez Eryk

Mówi się, że Apple przyjmie najnowszą generację procesu produkcyjnego od TSMC już w drugiej połowie 2022 roku. Nikkei donosi, że zarówno Apple, jak i Intel testują obecnie projekty układów wykorzystujących 3-nanometrowy proces produkcji.

Publikacja wskazuje, że pierwszy 3-nm układ Apple prawdopodobnie pojawi się w iPadzie (przypuszczalnie model Pro). iPhone 14 będzie używać większych 4nm SoC ze względu na wydajność. To wciąż będzie postęp w stosunku do 5-nm układu w iPhone 12 i oczekuje się, że ten oto produkt znajdzie sie również w iPhone 13.

iPhone 14
Photo by Burak Kebapci on Pexels.com

Technologia 3nm w 2022 iPad Pro

Rozmiar procesu produkcyjnego w przybliżeniu mierzy odległość między tranzystorami na chipie. Kiedy rozmiar procesu zmniejsza się, odstępy między tranzystorami są zmniejszone. Powoduje to zazwyczaj bardziej energooszczędną i wyższą wydajność konstrukcji.

W ubiegłych latach firma Apple przenosiła tę samą architekturę układu scalonego do nowego rozmiaru procesu technologicznego, uzyskując >20% wzrost wydajności i sprawności – prawie bez zmian w samej konstrukcji układu.

Przypuszczalnie, w przyszłości, Apple przyjmie 3nm produkcji dla wszystkich swoich układów Apple Silicon, obejmujących iPhone, iPad i Mac. Jednakże, począwszy od iPada.

W tym roku, Apple’s A15 chip oparty na wielkości 5-nm rzekomo jest już w produkcji, gotowy do iPhone 13.

Related Posts

Pozostaw Komentarz

* Korzystając z tego formularza, wyrażasz zgodę na przechowywanie i przetwarzanie Twoich danych przez tę stronę.

Ta strona używa plików cookie, aby poprawić komfort korzystania z niej. Zakładamy, że się z tym zgadzasz, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuj Czytaj więcej