iOS 16: Apple oficjalnie prezentuje pierwsze funkcje

przez Eryk
0 komentarzy

Podobnie jak w roku 2021, Apple po raz kolejny daje przedsmak nowych funkcji systemu iOS 16, prezentując pierwsze materiały pomocnicze dla użytkowników. Podpowiadamy, czego można się spodziewać.

iOS 16

iOS 16 pierwsze funkcje

6 czerwca odbędzie się konferencja WWDC 2022. W ramach otwarcia, firma po raz kolejny przeprowadzi keynote, na którym zaprezentuje nowe systemy operacyjne. W tym roku będą to systemy iOS 16, iPadOS 16, macOS 13, watchOS 9 i tvOS 16. W zeszłym roku Apple już na kilka tygodni przed wydarzeniem dało nam zapowiedź nowości – zwłaszcza systemów operacyjnych. Teraz firma prezentuje kolejne rozwiązania, które ułatwią codzienne życie osobom niewidomym, niedowidzącym, głuchym i niedosłyszącym.

Apple uwzględnia kwestię dostępności w każdym aspekcie swojej pracy i stara się tworzyć jak najlepsze produkty i usługi dla wszystkich”, powiedziała Sarah Herrlinger, starszy dyrektor ds. polityki i inicjatyw związanych z dostępnością w Apple. „Cieszymy się z wprowadzenia tych nowych funkcji, które łączą w sobie innowacyjność i kreatywność zespołów Apple, aby dać użytkownikom więcej sposobów korzystania z naszych produktów, które najlepiej pasują do ich potrzeb i stylu życia”.

Rozpoznawanie drzwi dla użytkowników niewidomych i niedowidzących

Apple wprowadza rozpoznawanie drzwi dla użytkowników niewidomych i niedowidzących jako nową pomoc w obsłudze. Nowa funkcja ma pomóc ludziom nie tylko w rozpoznawaniu drzwi za pomocą smartfona, ale także w rozpoznawaniu odległości, położenia klamki i mechanizmu otwierania. Na przykład funkcja rozpoznawania drzwi poinformuje użytkownika, czy musi nacisnąć klamkę, czy też może jej użyć, informując jednocześnie, czy drzwi są otwarte, czy zamknięte. Ta nowa funkcja łączy w sobie możliwości skanera LiDAR, kamery oraz uczenia maszynowego w urządzeniu i będzie dostępna w modelach iPhone’a i iPada wyposażonych w skaner LiDAR.

Według firmy Apple funkcja wykrywania drzwi zostanie zintegrowana z aplikacją Lupa, która już od jakiegoś czasu umożliwia wykrywanie osób i generuje opisy obrazów. Oprócz narzędzi dostępnych w Lupie, Mapy Apple będą zawierać dźwiękowe i dotykowe informacje zwrotne dla użytkowników VoiceOver, pozwalające na określenie punktu początkowego dla wskazówek.

Nowe wsparcie obsługi dla zegarka Apple Watch

Apple Watch Mirroring” sprawia, że zegarek Apple Watch jest jeszcze bardziej dostępny dla osób z niepełnosprawnością fizyczną i ruchową. Następnie użytkownicy mogą zdalnie sterować zegarkiem Apple Watch za pośrednictwem sparowanego z nim telefonu iPhone.

Dzięki funkcji Apple Watch Mirroring użytkownicy mogą sterować zegarkiem Apple Watch za pomocą funkcji pomocniczych iPhone’a, takich jak polecenia głosowe i sterowanie przełącznikami, a także korzystać z wejść, takich jak polecenia głosowe, działania dźwiękowe, śledzenie głowy lub zewnętrzna pomoc „Made for iPhone”, jako alternatywy dla stukania w wyświetlacz Apple Watch. Aby wdrożyć nową funkcję, Apple wykorzystuje głęboką integrację sprzętową i programową, w tym AirPlay.

Ponadto użytkownicy mogą zrobić jeszcze więcej, aby sterować zegarkiem Apple Watch za pomocą prostych gestów ręką. Nowe szybkie akcje bazują na technologii AssistiveTouch, która pozwala osobom z upośledzeniem kończyn górnych sterować Apple Watch przez ściśnięcie palców lub zaciśnięcie pięści bez konieczności stukania w ekran.

Napisy pojawiają się w rzeczywistości

Dla osób niesłyszących lub niedosłyszących codzienne życie nie zawsze jest łatwe, gdy osoby z ich otoczenia nie mogą się prawidłowo porozumiewać. Apple wprowadza napisy na żywo w telefonach iPhone, iPadach i komputerach Mac. Użytkownicy będą mogli łatwiej śledzić materiały dźwiękowe, niezależnie od tego, czy prowadzą rozmowę telefoniczną lub FaceTime, korzystają z wideokonferencji lub aplikacji społecznościowej, przesyłają materiały multimedialne, czy też rozmawiają z osobą znajdującą się obok nich.

Użytkownicy mogą również dostosować rozmiar czcionki, aby ułatwić sobie czytanie. Napisy na żywo w FaceTime automatycznie przypisują transkrybowane dialogi do uczestników rozmowy. Ponieważ napisy na żywo są tworzone w urządzeniu, informacje o użytkowniku zawsze pozostają prywatne i bezpieczne.

Dalsze ulepszenia

  • Buddy Controller umożliwia użytkownikom poproszenie osoby towarzyszącej o pomoc w grze. Buddy Controller łączy dwa dowolne kontrolery do gier w jeden, umożliwiając sterowanie przez kilka kontrolerów wejściem dla jednego gracza.
  • Czas reakcji Siri” umożliwia użytkownikom z ograniczeniami mowy regulowanie czasu oczekiwania Siri przed odpowiedzią na zapytanie.
  • Funkcja „Wykrywanie hałasu” może być dostosowana do wykrywania dźwięków charakterystycznych dla danej osoby w jej otoczeniu, takich jak określony alarm, dzwonek do drzwi, płacz dziecka lub urządzenia w domu.
  • Aplikacja Apple Books będzie oferować nowe motywy i wprowadzi opcje dostosowywania, takie jak wyświetlanie tekstu pogrubioną czcionką i dostosowywanie odstępów między wierszami, znakami i wyrazami, aby zapewnić jeszcze bardziej przystępną lekturę.

Powiązane Wpisy

Dodaj Komentarz

* Korzystając z tego formularza wyrażają Państwo zgodę na przechowywanie i przetwarzanie Państwa danych przez tę stronę internetową.

Ta strona używa ciasteczek, by poprawić jakość Twoich doświadczeń. Zakładamy, że się z tym zgadzasz, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuj Czytaj więcej