iPadOS 15 oczekuje dużej aktualizacji, homeOS jako nowy system OS, iOS znów jako „iPhoneOS”

przez Eryk

Wiemy bardzo niewiele o tym, co zobaczymy na WWDC w poniedziałek, ale było wiele wskazówek. Pierwszą i najbardziej oczywistą rzeczą, którą spodziewamy się i mamy nadzieję zobaczyć, jest duża aktualizacja iPadOS, która wykorzystuje chip M1 w nowym iPadzie Pro. Drugą, nowa nazwa marki dla oprogramowania na domowych produktów Apple o nazwie „homeOS”.

Duża aktualizacja iPadOS

Apple ma teraz 5 platform bazowych plus HomePod. Będą mieli 6, jeśli homeOS staje się rzeczywistością. To sprawia, że zostawia iOS, tylko dla iPhone’a. Jeśli tak jest, to prawdopodobnie powinien zostać ponownie przemianowany na „iPhoneOS”.

Duża aktualizacja iPadOS

iOS znów jako „iPhoneOS”

Tak wiem, iPod touch nadal istnieje. iPod touch zawsze był po prostu iPhone bez telefonu, więc nigdy nie było wątpliwe, że to urządzenie wyposażone było w „iPhone OS”.

Przechodząc dalej, Apple zmienił nazwę iPhone OS na iOS w czerwcu 2010 roku z wersji 4.0. iOS sam był funkcja numer 6 z iPhone 4 podczas keynote Steve’a WWDC 2010. Rebranding był przede wszystkim z powodu iPada, ale także z powodu iPoda touch. Warto pamiętać, że to nastapilo również wtedy, gdy Apple miało tylko dwa systemy operacyjne do zarządzania. Teraz mają ich 6. I na pewno nie widzę tej możliwości żeby kiedykolwiek zrobić z tego „iPodOS”.

Dziś Apple ma macOS dla Maca, iPadOS dla iPada, watchOS dla Apple Watch, tvOS dla Apple TV i iOS dla iPhone’a. iOS po prostu czuje się nie na miejscu wśród swojego towarzystwa. Choć każda kolejna platforma jest w istocie rozwidleniem macOS, to każda z nich ma zupełnie inny interfejs użytkownika i zestaw funkcji. Z systemem homeOS, będzie wyróżniać się jeszcze bardziej.

HomePod działa obecnie na wersji tvOS

HomePod działa obecnie na wersji tvOS, więc nadanie mu własnej nazwy ma całkowity sens, ponieważ produkt zyskuje na znaczeniu. Byłoby to naturalne dla iOS, aby powrócić do korzeni i przyjąć jego nazwę narodzin, ponieważ pierwotnie był po prostu nazywany Mac OS X na iPhone.

Apple zmienił nazwę iOS na iPadzie, iPadOS, ponieważ przyjął nowe ekskluzywne funkcje. iPhone ma już ekskluzywne funkcje, które iPad, a nawet iPod touch nie mają. Zdarza się również, że jest to najważniejszy system operacyjny, którym zarządza Apple i ma największą zainstalowaną bazę.

Podczas zmiany nazwy iOS na iPhoneOS tak naprawdę nic nie zmienia, ale byłby to miły sposób, aby przynieść wszystko do harmonii.

Gdyby Apple chciało pójść na całość, mogliby nazwać te dwa systemy „phoneOS” i „padOS”. Co sądzisz o przywróceniu iOS do pierwotnego stanu?

via 9to5mac

Related Posts

Pozostaw Komentarz

* Korzystając z tego formularza, wyrażasz zgodę na przechowywanie i przetwarzanie Twoich danych przez tę stronę.

Ta strona używa plików cookie, aby poprawić komfort korzystania z niej. Zakładamy, że się z tym zgadzasz, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuj Czytaj więcej