Adobe kończy obsługę Flash Playera

przez Eryk

Nastąpił oficjalny koniec Adobe Flash. Jak wcześniej ogłoszono, Adobe zaprzestanie obsługi Flash Playera po 31 grudnia 2020 r. Od 12 stycznia 2021 r. zawartość Flash nie będzie już działać w programie Flash Player.

Koniec Adobe Flash

Koniec Adobe Flasha zbliża się od lat. Już w 2017 roku Adobe ogłosił, że zaprzestanie obsługi wtyczki Flash z końcem 2020 roku i teraz spełnia tę „obietnicę”.

Wtyczka powodowała liczne luki w zabezpieczeniach i była jednym z najpopularniejszych punktów niebezpiecznych ataków. W najgorszym przypadku samo odwiedzenie strony internetowej ze zmanipulowaną zawartością Flash wystarczyło, aby załadować złośliwe oprogramowanie na komputer. Również względy ochrony danych przemawiały przeciwko Flashowi. Tak zwane pliki cookie flash umożliwiają śledzenie użytkowników i są trudne do usunięcia.

Apple i Adobe Flash
Użytkownicy Apple od jakiegoś czasu doświadczają Internetu bez Flasha. W rzeczywistości iPhone, iPad i iPod touch nigdy nawet nie obsługiwały Flasha. W przypadku komputerów Mac przejście rozpoczęło się w 2010 r., Kiedy wtyczka nie była już wstępnie instalowana. Nawet jeśli użytkownicy ręcznie zainstalowali Flasha, Safari wymagałoby wyraźnego pozwolenia na każdej stronie internetowej, zanim wtyczka Flash zostanie uruchomiona.

Stosunki między Apple i Adobe w odniesieniu do Flasha były odpowiednio napięte. Na przykład Steve Jobs wymienił największe punkty krytyki w 2010 roku. Jobs skrytykował wiele niedociągnięć Flasha, w tym niezawodność, bezpieczeństwo, żywotność baterii i wydajność. Chociaż Adobe zaprzeczył twierdzeniom wysuniętym wówczas przez Jobsa, firma ogłosiła teraz koniec Flasha na swojej stronie internetowej i zaleca użytkownikom „natychmiastowe odinstalowanie Flash Playera w celu ochrony ich systemów”.

Related Posts

Pozostaw Komentarz

* Korzystając z tego formularza, wyrażasz zgodę na przechowywanie i przetwarzanie Twoich danych przez tę stronę.

Ta strona używa plików cookie, aby poprawić komfort korzystania z niej. Zakładamy, że się z tym zgadzasz, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuj Czytaj więcej