Alerty o fałszywych witrynach w iOS 14.5

przez Eryk

Alerty o fałszywych witrynach internetowych ma na celu ostrzeganie użytkownika, gdy masz zamiar odwiedzić witrynę, o której wiadomo, że zawiera złośliwe oprogramowanie lub która jest uważana za witrynę wyłudzającą informacje. Wcześniej sprawdzanie to konsultowało bazę danych hostowaną na serwerze Google, ale od iOS 14.5 zamiast tego używa proxy Apple, aby lepiej chronić prywatność użytkowników.

Gdy Google przeszukuje sieć, sprawdza również indeksowane witryny pod kątem złośliwego oprogramowania. Gdy okaże się, że witryna zawiera złośliwe oprogramowanie, jest ona dodawana do bazy danych szkicowych witryn. Ponadto Google wykorzystuje modele statystyczne do identyfikowania podejrzanych witryn wyłudzających informacje i dodaje je również do bazy danych.

Alerty o fałszywych witrynach w iOS 14.5

Chrome sprawdza tę bazę danych za każdym razem, gdy odwiedzasz stronę internetową. Jeśli adres URL znajduje się na liście, Chrome wyświetla ostrzeżenie i pyta, czy naprawdę chcesz odwiedzić tę witrynę.

Apple korzysta z tej samej bazy danych, podejmując kroki w celu zapewnienia, że Google nigdy nie widzi adresu URL, który próbujesz odwiedzić, ale ostrzegając, że Google może zarejestrować Twój adres IP.

Szef Apple WebKit, Maciej Stachowiak, powiedział na Twitterze, że pierwotne wyjaśnienie witryny nie było całkiem poprawne, ale potwierdził, że podstawowe twierdzenie – że Apple używa teraz własnej kopii bazy danych przechowywanej na serwerach Apple – jest poprawne. 8-bit następnie poprawił swoje wyjaśnienie.

Apple wysyła ruch danych „Safe Browsing” wraz z nadchodzącą aktualizacją iOS i iPadOS do Google za pośrednictwem serwera proxy. Google nie może już wyciągać żadnych wniosków na temat poszczególnych użytkowników. Wygląda na to, że dla Google cały ruch pochodzi z Apple. Obecnie jesteśmy w wersji Beta 1 na iOS 14.5 i iPadOS 14.5. Zanim pojawi się ostateczna wersja, minie jeszcze kilka tygodni.

W ostatnich latach Apple kilkakrotnie podkreślało, jak ważną dla firmy kwestię ochrony danych i prywatności. Wraz z aktualizacją do iOS 14.5 i iPadOS 14.5 Apple dba nie tylko o „Safe Browsing”, ale także o przejrzystość śledzenia aplikacji.

Related Posts

Pozostaw Komentarz

* Korzystając z tego formularza, wyrażasz zgodę na przechowywanie i przetwarzanie Twoich danych przez tę stronę.

Ta strona używa plików cookie, aby poprawić komfort korzystania z niej. Zakładamy, że się z tym zgadzasz, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuj Czytaj więcej