Jeśli od dawna marzyłeś, że Apple ponownie wyprodukuje czarnego MacBooka, dziś mamy co najmniej promyk nadziei. Apple złożyło wniosek patentowy na szczególnie pochłaniającą światło matową czarną powierzchnię dla szeregu produktów, w tym iPhone’a, iPada, Apple Watch i prawdopodobnie długo oczekiwanego MacBooka.

Czarny MacBook

Zgłoszenie patentowe złożone w Urzędzie Patentów i Znaków Towarowych nosi tytuł „Część anodowana o matowym czarnym wyglądzie” i przedstawia cechy nowej powierzchni oraz możliwe procesy produkcyjne umożliwiające ich osiągnięcie. Patent stwierdza, że ​​powierzchnia może być stosowana na wielu metalach i stopach metali, w tym na aluminium, tytanie i stali.

Czysto czarny kolor jest niezwykle trudny do osiągnięcia, a większość „czarnych” produktów handlowych jest w rzeczywistości ciemnoszara lub niebieska. Jednym z problemów jest to, że generalnie im bardziej prawdziwa czerń, tym wyższy połysk powierzchni, który z kolei odbija dużą ilość światła widzialnego.

Powierzchnia opisana w patencie składa się z anodyzowanej warstwy, która „zawiera losowo rozmieszczone elementy pochłaniające światło”. Warstwa zawiera pory, w które mogą wnikać cząsteczki farby.

Powstała powierzchnia to głęboka, intensywna matowa czerń. Metoda Apple ma zapobiegać właściwościom odblaskowym i „ogólnie pochłaniać całe widzialne światło”, aby uzyskać prawdziwszą czarną powierzchnię bez dodawania połysku.

Chociaż istnienie zgłoszenia patentowego wskazuje na zainteresowanie odpowiednią dziedziną badań i rozwoju, nie gwarantuje to, że opisane koncepcje będą faktycznie stosowane. Jednak nowy matowy czarny MacBook z pewnością by się sprawdził. (via Patently Apple)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *