Które urządzenia będą obsługiwać systemy iOS 16 i iPadOS 16?

przez Eryk

Chociaż nie ma jeszcze żadnych konkretnych plotek na temat tego, które urządzenia będą obsługiwać systemy iOS 16 i iPadOS 16, zaprzestanie produkcji iPoda touch na początku tego tygodnia może wskazywać, że aż dziewięć urządzeń może stracić wsparcie dla nadchodzących systemów operacyjnych firmy Apple.

iOS 16 i iPadOS 16

Które urządzenia będą obsługiwać systemy iOS 16 i iPadOS 16

Systemy iOS i iPadOS 13, 14 i 15 obsługują te same urządzenia, przy czym iPhone 6S i iPhone 6S Plus, iPod touch siódmej generacji, iPad Air 2, iPad piątej generacji, iPad mini 4 i iPad Pro pierwszej generacji to najstarsze obsługiwane iPhone’y i iPady.

Apple mogło po prostu zaprzestać wsparcia dla najstarszych iPhone’ów i iPadów, które wciąż otrzymują najnowsze aktualizacje, ale czynnikiem decydującym o wyborze urządzeń z iOS 16 i iPadOS 16 będzie prawdopodobnie pamięć. Gdy firma Apple wprowadziła system iOS 13, zaprzestała wsparcia dla wszystkich urządzeń z pamięcią mniejszą niż 2 GB. W ten sposób zniknęło wsparcie dla wielu urządzeń z procesorami A7 i A8, takich jak iPhone 5S, iPhone 6 i iPhone 6 Plus, a także iPad Air pierwszej generacji, iPad mini 2, iPad mini 3 oraz iPod touch szóstej generacji. Z tego powodu iPad mini 4, który ma 2 GB pamięci RAM, będzie nadal obsługiwany przez system iOS 13, 14 i 15, mimo że jest wyposażony w układ A8.

Wydaje się prawdopodobne, że jeśli systemy iOS 16 i iPadOS 16 wymagają 3 GB pamięci RAM, to dziewięć urządzeń z układami A9 i A10 Fusion może stracić wsparcie. Choć iPhone 7 Plus i iPad siódmej generacji zawierają układ A10 Fusion, oba urządzenia mają po 3 GB pamięci RAM, co oznacza, że mają większe szanse na utrzymanie wsparcia, gdy firma Apple zrezygnuje ze wsparcia dla starszych urządzeń.

Niewiele wskazuje też na to, że Apple będzie wspierać iPoda touch siódmej generacji, urządzenie oparte na procesorze A10 z 2 GB pamięci, tylko dlatego, że do tej pory go sprzedawał. Firma Apple zaprzestała produkcji iPoda touch szóstej generacji w maju 2019 roku i został on wyłączony z systemu iOS 13, który został wydany zaledwie cztery miesiące później. Firma może powtórzyć ten schemat z iPodem touch siódmej generacji, zaprzestając jego produkcji w maju 2022 roku, a kilka miesięcy później wyłączając go z obsługi systemu iOS 16. Ponadto analityk firmy Apple, Ming-Chi Kuo, uważa, że system watchOS 9 przestanie wspierać zegarek Apple Watch Series 3 jeszcze w tym roku, mimo że jest on nadal dostępny w sprzedaży.

Jeśli Apple zdecyduje się wprowadzić wymóg posiadania 3 GB pamięci RAM do uruchomienia systemów iOS 16 i iPadOS 16, wsparciem mogą zostać objęte następujące urządzenia:

iOS
iPhone 6S
iPhone 6S Plus
iPhone SE (1. generacja)
iPhone 7
iPhone 7 Plus
iPhone 8
iPhone 8 Plus
iPhone X
iPhone XR
iPhone XS
iPhone XS Max
iPod touch (7. generacja)
iPhone 11
iPhone 11 Pro
iPhone 11 Pro Max
iPhone SE (2. generacja)
iPhone 12
iPhone 12 mini
iPhone 12 Pro
iPhone 12 Pro Max
iPhone 13
iPhone 13 mini
iPhone 13 Pro
iPhone 13 Pro Max
iPhone SE (3. generacja)

iPadOS
iPad Air 2
iPad Air (3. generacja)
iPad Air (4. generacja)
iPad Air (5. generacji)
iPad (5. generacji)
iPad (6. generacji)
iPad (7. generacji)
iPad (8. generacji)
iPad (9. generacji)
iPad mini 4
iPad mini (5. generacja)
iPad mini (6. generacja)
iPad Pro (1. generacja)
iPad Pro (2. generacja)
iPad Pro (3. generacja)
iPad Pro (4. generacja)
iPad Pro (5. generacja)

W ten sposób iPhone 7 Plus stałby się najstarszym obsługiwanym telefonem, a iPad Air trzeciej generacji, iPad siódmej generacji, iPad mini piątej generacji i iPad Pro pierwszej generacji – najstarszymi obsługiwanymi modelami iPada. W związku z tym firma Apple może chcieć uniknąć nieporozumień co do tego, dlaczego iPhone 7 Plus jest obsługiwany, a iPhone 7 nie przestaje być obsługiwany przez oba urządzenia jednocześnie, niezależnie od dodatkowej pamięci iPhone’a 7 Plus.

Należy zauważyć, że systemy iOS 16 i iPadOS 16 mogą nadal obsługiwać wszystkie te same urządzenia, co systemy iOS i iPadOS 13, 14 i 15. Mimo to wydaje się, że dodanie przez Apple obsługi starszych urządzeń jest tylko kwestią czasu – czy to w tym roku, czy w przyszłym. Jeśli tak się stanie, prawdopodobnie tylko wymienione wyżej urządzenia zachowają wsparcie.

Podobnie jak w poprzednich latach, firma Apple wprowadzi duże aktualizacje wszystkich swoich systemów operacyjnych na konferencji Worldwide Developers Conference (WWDC), która odbędzie się 6 czerwca 2022 r. Oczekuje się, że iOS 16, iPadOS 16 i watchOS 9 zaoferują szeroką gamę funkcji i ulepszeń, w tym ulepszone powiadomienia, wykrywanie wypadków samochodowych, nowy interfejs wielozadaniowości dla iPada, aplikację Apple Classical i wiele innych.

via MacRumors

Related Posts

Pozostaw Komentarz

* Korzystając z tego formularza, wyrażasz zgodę na przechowywanie i przetwarzanie Twoich danych przez tę stronę.

Ta strona używa plików cookie, aby poprawić komfort korzystania z niej. Zakładamy, że się z tym zgadzasz, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuj Czytaj więcej