iPadOS 15: aplikacje mogą żądać dostępu do większej ilości pamięci RAM – nawet do 12 GB w iPadzie Pro z wyższej półki

W czerwcu informowaliśmy, że począwszy od systemu iPadOS 15, Apple pozwoli deweloperom na przydzielanie większej ilości pamięci RAM swoim aplikacjom, dzięki czemu będą one mogły wykorzystywać więcej dostępnej pamięci iPada, aby działać szybciej i płynniej. Teraz pojawiły się nowe szczegóły dotyczące implementacji i korzyści płynących z nowego wykorzystania pamięci RAM.

przez Eryk

Choć Apple oferuje iPada Pro M1 w konfiguracjach z 8 GB i 16 GB RAM, to pod systemem iPadOS 14 aplikacje mogą korzystać tylko z 5 GB. Poprzednim maksimum zainstalowanej pamięci RAM w iPadzie był zeszłoroczny iPad Pro, który był wyposażony w 6 GB RAM. Limit nieco poniżej 5 GB dla aplikacji niekoniecznie wywołał u nas alarm, ponieważ programiści mają dostęp do większości dostępnej pamięci. Tegoroczny iPad Pro M1 to jednak inna historia – deweloperom odmawia się teraz znacznie większego potencjału, dlatego Apple wprowadza ważną zmianę.

iPadOS 15
iPadOS 15

iPadOS 15: aplikacje mogą żądać dostępu do większej ilości pamięci RAM

Poprzez nowe uprawnienie w iPadOS 15, firma daje deweloperom opcję od wersji beta 2, że niektóre funkcje ich aplikacji będzie działać lepiej, jeśli mają dostęp do większej ilości pamięci RAM. Do tej pory nie było zbyt wielu informacji na temat szczegółów tego uprawnienia, w tym dokładnej ilości pamięci RAM, o którą może poprosić aplikacja. Wraz z premierą systemu iPadOS 15 20 września, wiemy już, że aplikacje na iPadzie Pro M1 (na modelu high-end) mogą wykorzystywać ponad dwa razy więcej pamięci RAM niż było to dotychczas dozwolone.

Nowe informacje zostały ujawnione przez twórców aplikacji do projektowania graficznego Artstudio Pro. Według ich ustaleń, aplikacje na iPadzie Pro M1, który jest wyposażony w 16 GB pamięci RAM, mogą zażądać nawet 12 GB dostępnej pamięci. W innych modelach M1 iPada Pro, które mają tylko 8 GB pamięci RAM, aplikacje mogą zażądać maksymalnie 6 GB.

Nowa zmiana będzie prawdopodobnie szczególnie korzystna dla aplikacji intensywnie korzystających z grafiki, takich jak rysowanie, modelowanie oraz edycja zdjęć i filmów. Apple twierdzi, że nowe uprawnienie będzie dostępne na „wspieranych urządzeniach”. Na chwilę obecną nie wiadomo, jakie urządzenia będą wspierane poza nowymi iPadami Pro.

Related Posts

Pozostaw Komentarz

* Korzystając z tego formularza, wyrażasz zgodę na przechowywanie i przetwarzanie Twoich danych przez tę stronę.

Ta strona używa plików cookie, aby poprawić komfort korzystania z niej. Zakładamy, że się z tym zgadzasz, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuj Czytaj więcej